Skjåk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skjåk (kthjellim).


Skjåk
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Bismo
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Rolv Kristen Øygard (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°56′V 7°57′L / 61.933°V 7.950°L / 61.933; 7.950 (Skjåk)Koordinatat: 61°56′V 7°57′L / 61.933°V 7.950°L / 61.933; 7.950 (Skjåk)
Sipërfaqja 2.076 km2
Popullsia 2.393 banorë 2004
Dendësia 1,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skjåkvær
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0806
Bismo is located in Norvegjia
Bismo
Bismo
Skjåk – harta_foto
www.skjaak.kommune.no

Skjåk është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2076 km² dhe popullsi 2393 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Skjåk – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]