Østre Toten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Østre Toten (kthjellim).


Østre Toten
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Østre Toten

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Lena
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hans Seierstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°36′V 10°54′L / 60.600°V 10.900°L / 60.600; 10.900 (Østre Toten)Koordinatat: 60°36′V 10°54′L / 60.600°V 10.900°L / 60.600; 10.900 (Østre Toten)
Sipërfaqja 562 km2
Popullsia 14.657 banorë 2004
Dendësia 26,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Østretotning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0301
Vendndodhja
Lena is located in Norvegjia
Lena
Lena
www.ostre-toten.kommune.no

Østre Toten është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 562 km² dhe popullsi 14657 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]