Ringebu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ringebu (kthjellim).


Ringebu
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ringebu

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Ringebu
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arnhild Baukhol (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°32′V 10°18′L / 61.533°V 10.300°L / 61.533; 10.300 (Ringebu)Koordinatat: 61°32′V 10°18′L / 61.533°V 10.300°L / 61.533; 10.300 (Ringebu)
Sipërfaqja 1.248 km2
Popullsia 4.611 banorë 2004
Dendësia 3,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ringbygging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1142
Vendndodhja
Ringebu is located in Norvegjia
Ringebu
Ringebu
www.ringebu.kommune.no

Ringebu është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1248 km² dhe popullsi 4611 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ringebu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]