Sør-Fron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Fron (kthjellim).


Sør-Fron
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Hundorp
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Aksel Eng (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°34′V 9°55′L / 61.567°V 9.917°L / 61.567; 9.917 (Sør-Fron)Koordinatat: 61°34′V 9°55′L / 61.567°V 9.917°L / 61.567; 9.917 (Sør-Fron)
Sipërfaqja 745 km2
Popullsia 3.292 banorë 2004
Dendësia 4,42 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Frøning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0540
Hundorp is located in Norvegjia
Hundorp
Hundorp
www.sor-fron.kommune.no

Sør-Fron është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 745 km² dhe popullsi 3292 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]