Nord-Fron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nord-Fron (kthjellim).


Nord-Fron
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Vinstra
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Tove Haugli (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°39′V 9°43′L / 61.650°V 9.717°L / 61.650; 9.717 (Nord-Fron)Koordinatat: 61°39′V 9°43′L / 61.650°V 9.717°L / 61.650; 9.717 (Nord-Fron)
Sipërfaqja 1.141 km2
Popullsia 5.926 banorë 2004
Dendësia 5,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Frøning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0542
Vinstra is located in Norvegjia
Vinstra
Vinstra
www.nord-fron.kommune.no

Nord-Fron është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1141 km² dhe popullsi 5926 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]