Oppland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Oppland (kthjellim).


Oppland
Oppland fylke
—  qark  —
stema_figuraFlag of Oppland.svg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Lillehammer
Kryekomunari Gro Lundby
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°20′V 9°50′L / 61.333°V 9.833°L / 61.333; 9.833 (Oppland)Koordinatat: 61°20′V 9°50′L / 61.333°V 9.833°L / 61.333; 9.833 (Oppland)
Sipërfaqja 25.189,62 km2
Popullsia 187.049 banorë 2011
Dendësia 7,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-05

Oppland – Vendndodhja

www.oppland-f.kommune.no

Oppland është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 25189.62 km² dhe popullsi 187049 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Oppland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]