Vang (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vang (kthjellim).


Vang
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vang (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Vang i Valdres
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Knut O. Haalien (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°12′V 8°30′L / 61.200°V 8.500°L / 61.200; 8.500 (Vang)Koordinatat: 61°12′V 8°30′L / 61.200°V 8.500°L / 61.200; 8.500 (Vang)
Sipërfaqja 1.505 km2
Popullsia 1.616 banorë 2004
Dendësia 1,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vangsgjelding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0426
Vendndodhja
Vang i Valdres is located in Norvegjia
Vang i Valdres
Vang i Valdres
www.vang.kommune.no

Vang është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1505 km² dhe popullsi 1616 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vang – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]