Gran (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gran (kthjellim).


Gran
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gran (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Jaren
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Roald Braathen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°26′V 10°29′L / 60.433°V 10.483°L / 60.433; 10.483 (Gran)Koordinatat: 60°26′V 10°29′L / 60.433°V 10.483°L / 60.433; 10.483 (Gran)
Sipërfaqja 758 km2
Popullsia 13.095 banorë 2004
Dendësia 17,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gransokning ose Granasokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0502
Vendndodhja
Jaren is located in Norvegjia
Jaren
Jaren
www.gran.kommune.no

Gran është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 758 km² dhe popullsi 13095 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gran – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]