Vestre Toten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vestre Toten (kthjellim).


Vestre Toten
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vestre Toten

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Raufoss
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Stein Knutsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°39′V 10°35′L / 60.650°V 10.583°L / 60.650; 10.583 (Vestre Toten)Koordinatat: 60°39′V 10°35′L / 60.650°V 10.583°L / 60.650; 10.583 (Vestre Toten)
Sipërfaqja 249 km2
Popullsia 12.597 banorë 2004
Dendësia 50,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vestretotning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1535
Vendndodhja
www.vestre-toten.kommune.no

Vestre Toten është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 249 km² dhe popullsi 12597 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]