Etnedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Etnedal (kthjellim).


Etnedal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Etnedal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jan Arild Berg (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°58′V 9°39′L / 60.967°V 9.650°L / 60.967; 9.650 (Etnedal)Koordinatat: 60°58′V 9°39′L / 60.967°V 9.650°L / 60.967; 9.650 (Etnedal)
Sipërfaqja 459 km2
Popullsia 1.410 banorë 2004
Dendësia 3,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Etnedøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0229
Etnedal is located in Norvegjia
Etnedal
Etnedal
www.etnedal.kommune.no

Etnedal është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 459 km² dhe popullsi 1410 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Etnedal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]