Søndre Land

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Søndre Land (kthjellim).


Søndre Land
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Hov
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Reidar Eriksen (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°40′V 10°16′L / 60.667°V 10.267°L / 60.667; 10.267 (Søndre Land)Koordinatat: 60°40′V 10°16′L / 60.667°V 10.267°L / 60.667; 10.267 (Søndre Land)
Sipërfaqja 728 km2
Popullsia 6.042 banorë 2004
Dendësia 8,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Søndrelending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1412
Hov is located in Norvegjia
Hov
Hov
www.sondre-land.kommune.no

Søndre Land është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 728 km² dhe popullsi 6042 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]