Nord-Aurdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nord-Aurdal (kthjellim).


Nord-Aurdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nord-Aurdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Fagernes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Svein Erik F. Hilmen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°57′V 9°15′L / 60.950°V 9.250°L / 60.950; 9.250 (Nord-Aurdal)Koordinatat: 60°57′V 9°15′L / 60.950°V 9.250°L / 60.950; 9.250 (Nord-Aurdal)
Sipërfaqja 907 km2
Popullsia 6.539 banorë 2004
Dendësia 7,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nordaurdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0233
Vendndodhja
Fagernes is located in Norvegjia
Fagernes
Fagernes
www.nord-aurdal.kommune.no

Nord-Aurdal është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 907 km² dhe popullsi 6539 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]