Sør-Aurdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Aurdal (kthjellim).


Sør-Aurdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Bagn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Torgersen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°41′V 9°39′L / 60.683°V 9.650°L / 60.683; 9.650 (Sør-Aurdal)Koordinatat: 60°41′V 9°39′L / 60.683°V 9.650°L / 60.683; 9.650 (Sør-Aurdal)
Sipërfaqja 1.109 km2
Popullsia 3.251 banorë 2004
Dendësia 2,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Søraurdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0536
Bagn is located in Norvegjia
Bagn
Bagn
www.sor-aurdal.kommune.no

Sør-Aurdal është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1109 km² dhe popullsi 3251 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]