Lesja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lesja (kthjellim).


Lesja
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Lesja
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Per Dag Hole (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°12′V 8°38′L / 62.200°V 8.633°L / 62.200; 8.633 (Lesja)Koordinatat: 62°12′V 8°38′L / 62.200°V 8.633°L / 62.200; 8.633 (Lesja)
Sipërfaqja 2.259 km2
Popullsia 2.209 banorë 2004
Dendësia 0,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lesjing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1755
Lesja is located in Norvegjia
Lesja
Lesja
www.lesja.kommune.no

Lesja është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2259 km² dhe popullsi 2209 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lesja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]