Øyer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Øyer (kthjellim).


Øyer
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Tingberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Mari Botterud (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°18′V 10°31′L / 61.300°V 10.517°L / 61.300; 10.517 (Øyer)Koordinatat: 61°18′V 10°31′L / 61.300°V 10.517°L / 61.300; 10.517 (Øyer)
Sipërfaqja 640 km2
Popullsia 4.870 banorë 2004
Dendësia 7,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Øyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1744
Tingberg is located in Norvegjia
Tingberg
Tingberg
www.oyer.kommune.no

Øyer është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 640 km² dhe popullsi 4870 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Øyer – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]