Lunner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lunner (kthjellim).


Lunner
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lunner

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Roa
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Anders Larmerud
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°15′V 10°40′L / 60.250°V 10.667°L / 60.250; 10.667 (Lunner)Koordinatat: 60°15′V 10°40′L / 60.250°V 10.667°L / 60.250; 10.667 (Lunner)
Sipërfaqja 292 km2
Popullsia 8.463 banorë 2004
Dendësia 28,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lynnersokning ose Lynbying ose Lunbying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0230
Vendndodhja
Roa is located in Norvegjia
Roa
Roa
www.lunner.kommune.no

Lunner është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 292 km² dhe popullsi 8463 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lunner – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]