Umberto Eco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Umberto Eco
Umberto Eco më 2005
U lind më5 janar 1932
Alessandria, Piemonti, Italia Italia
Vdiq më19 shkurt 2016
Milano, Lombardia, Itali
Kombësiaitalian
Gjinitë letrareromancier, eseist, kritik

Umberto Eco (Alessandria, 5 janar 1932 - Milano, 19 shkurt 2016)[1][2][3] ishte një shkrimtar, filozof, kritik letrar, semiolog dhe profesor universiteti italian. Njihet më së shumti për romanin e tij të 1980 Il nome della rosa, më pas shkruajti romane të tjera si Il pendolo di Foucault dhe L'isola del giorno prima. Romani i tij Il cimitero di Praga, botuar më 2010, kryesoi listën e librave më të shitur në Itali.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eco ka lindur në qytetin e Aleksandrisë, në Piemonte. I ati i tij, Gjulio ishte një llogaritar para qeverisë e cila e thirri atë të punoje në 3 lufta. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Umberto dhe nëna e tij, Xhovana, u shpërngulen në një fshat në Piemont, në mal. Eko mori një kulturë tjetër dhe ai bëri referenca ne shitje dhe dhuroi në punën e tij dhe ne intervista. Librat e tij janë të përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Romani i tij më i njohur është "Emri i trëndafilit" ("Il nome della rosa", 1980).

Ai është një intelektual i mistershëm. Novela e tij në vitin 1988 "Il pendolo di Foucault" e përshkruan atë si një person që kupton kodet e Da Vinçit.


Eko është president i Universitetit të Bolonjës dhe është person nderi në Kellogg College, University of Oxford. Ai ka shkruar tekste akademike, libra për fëmije dhe shumë ese.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eseistikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Umro Umberto Eco - Otišao je jedan od najvećih suvremenih pisaca i intelektualaca, autor romana 'Ime ruže' Arkivuar 21 shkurt 2016 tek Wayback Machine, Jutarnji list, objavljeno 20. veljače 2016., pristupljeno 20. veljače 2016.
  2. ^ Umro slavni talijanski pisac i filozof Umberto Eco, Slobodna Dalmacija, objavljeno 20. veljače 2016., pristupljeno 20. veljače 2016.
  3. ^ Umro je genijalni Umberto Eco, talijanski filozof, pisac i lingvist, Telegram, objavljeno 20. veljače 2016., pristupljeno 20. veljače 2016.