Guillaume Apollinaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire (shqip Gijom Apoliner) shkrimtar i njohur francez. Lindi me 26 gusht 1880 ne Rome te Italise dhe vdiq ne 9 nentor 1918 ne Paris te Frances. Ai ishte nje poet, shkrimtar, kritik arti etj. Emri i tij i vertete eshte Wilhelm Albert Włodzimierz Apolinary Kostrowicki.