Jean-Marie Gustave Le Clézio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean-Marie Gustave Le Clézio
Jean-Marie Gustave Le Clézio
U lind më13.4.1940
Nice, Francë
KombësiaFrencez
Gjinitë letrareShkrimtar, Novela, Tregime të shkurtra, Ese, Përkthyes
ÇmimeRenaudot, Nobel

Jean-Marie Gustave Le Clézio (lindur 4 prill 1940) apo emri i shkurtër J.M.G Le Clézio, është një autor francez dhe laureati i Nobelit për letërsi. Autori i rreth dyzet punimeve, çmimi i parë i tij letrar është Renaudot që e fitoi në vitin 1963 për romanin e tij "Le Process-verbal".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Clézio lindi në qytetin e RivieraNicës, Francë, nënën e tij ishte amtare e qytetit gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur babai i tij shërbente në ushtrinë britanikeNigeri.

Fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Clézio shkoi në Roquebillière (një fshat i vogël pranë Nice) i pushtuar nga italianët rajoni i kufirit jugor të Francës deri 1948 kur ai, nënën e tij dhe vëllai i tij, hipën në një anije edhe duke caktuar atë për tu takuar me babanë e tij në Nigeri. Le Clézio e ka përshkruan fëmijërinë e tij kur ai shkroi gjysmë-autobiografik - romanin Onitsha në vitin 1991, por në një ese të shkruara në vitin 2004 ai shkroi në një stil autobiografik më shumë rreth fëmijërisë së tij, dhe marrëdhëniet e tij me prindërit e tij.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas studimeve në Universitetin e BristolAngli nga 1958 deri 1959, ai shkallën e tij si student e përfundoj në Nisë në Institut d'études littéraires. Pas disa viteve të kaluara në Londër dhe Bristol, ai u transferua në Shtetet e Bashkuara për të punuar si mësimdhënës. Në 1967 ai i shërbeu si ushtarak francez në Tailandë, por shpejt u dëbuan nga vendi për të protestuar kundër prostitucionit të fëmijës dhe ai dërgohen në Meksikë për të mbaruar detyrimin e tij ushtarak. Nga 19701974, ai ka jetuar me Embera - Wounaan fis në Panama.

Le Clézio ka fituar titullin Master me një tezë mbi Henri Michaux nga Universiteti i Provence1964, dhe shkroi një tezë doktorature në 1983Meksikë.

Karriera si mësimdhënës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka dhënë mësim në një numër universitetesh në mbarë botën. Një vizitor i shpesht i Koresë së Jugut, gjuhën dhe letërsinë franceze në Ewha Womans UniversitySeuli për dy semestra në vitin 2007 dhe 2008.

Punimet dhe shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Nobel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]