Margaret Mitchell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Margaret Mitchell
Margaret Mitchell NYWTS.jpg
Ditëlindja: 8.11. 1900
Vendlindja: Atlanta, Georgia, SHBA
Ditëvdekja: 16.8. 1949
Vendvdekja: Grady Memorial Hospital, Atlanta, Georgia, SHBA
Kombësia: Amerikane
Zhanri: Romance, Roman historik

Margaret Munnerlyn Mitchell (8.11. 190016.8. 1949) SHBA, shkrimtare amerikane e shpërblyer me Çmimin Pulitzer në vitin 1937, për romanin e saj të popullarizuar, Gone with the Wind (Iku bashkë me erën), i botuar një vit më herët më 1936[1]. Romani vlerësohet si njëri ndër librat më të popullarizuar të të gjitha kohërave, ndërsa është shitur në 28 milion kopje. Sipas motiveve të këtij romani më 1939 u ekranizua edhe në film, dhe sot është filmi më i shikuar në historinë e Hollywoodit i cili fitoi numër rekord të Çmimeve Oscar.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "5 Honors Awarded on the Year's Books: ...", The New York Times, Feb 26, 1937, page 23. ProQuest Historical Newspapers The New York Times (1851–2007).

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Margaret Mitchell