Gone with the Wind (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gone with the Wind
Poster - Gone With the Wind 01.jpg
Pllakati i filmit: Gone with the Wind
Viti 1939
Regjia Victor Fleming
Prodhimi David O. Selznick
Skenari Sidney HoWard (skenarist) Margaret Mitchell (romani)
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland, Leslie Howard, Barbara O'Neill.
Muzika Max Steiner
Kinematografia Ernest Haller
Montazhi ..
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Selznick International
Metro-Goldwyn-Mayer (1939)
New Line Cinema (1998)
Warner Bros. (video)
Data e daljes në kinema 15 dhjetor 1939
Kohëzgjatja 222 min (versioni fillestar)/238 min (versioni i përpunuar)
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha angleze
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga $3,900 000
Pasohet nga .
Trailer

Iku bashkë me erën (ang. Gone with the Wind) është një dramë amerikane me temë dashurie historike nga viti 1939, regjinë e të cilës e bëri Victor Fleming, sipas romanit me të njejtin titull të shkrimtares Margaret Mitchell. Tema është rreth bukuroshes tërheqëse nga jugu Scarlett O’Hara (të cilin rol e luan Vivien Leigh), e cila është rritë gjatë dhe pas Luftës qytetare amerikane.

Filmi në kohë është bërë shumë i popullarizuar dhe i pëlqyer, ndërsa hynë në listen e filmave më komercial te të gjitha kohërave.

Gjithasht është edhe në listen e 250 filmave më të mire kinematografik sipas IMDb.com.

Ekipa e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fitues i 10 Çmimeve Oscar (filmi më i mirë, regjia, skenari, aktorja kryesore Vivien Leigh, aktorja për rol dytësor Hattie McDaniel, skenografia, fotografia dhe (çmime të veçanta për përdorim revolucionar të ekipës së produkcionit me ngjyra) 5 nominime (aktorimë i mirë Clark Gable, aktorja dytësore Olivia de Havilland, efekte speciale, muzikë, ton)
 • Fitues edhe i New York Film Critics Circle Award (aktorja më e mirë kryesore Vivien Leigh)

Foto të aktorëve kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Interesante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gary Cooper e rrefuzoi rolin e Rhett Butlerit. I cili edhe ka shtuar se ky film “do të jetë dështimi më i madh në historinë e Hollywoodit[1].
 • 1.400 aktore ja në lajmëruar për rolin kryesor të Scarlett O’Hara. Mes tyre ishte edhe Olivia de Havilland, e cila edhe fitoi rolin e Melanie.
 • George Cukor e filloi regjinë e filmit, i cili punoi xhirim 17 minuta , por e braktisë xhirimin pasi mendon se skenari nuk funksionon si duhet.
 • Hattie McDaniel bëhet e para zezake nominuese dhe fituese e Oscarit për rolin në film.
 • Clark Gable ishte mërzitur me sa duket aq e rend, për të cilën Rhett Butler qan pasi Scarlett ka humbur fëmijën e saj gjatë shtatzënisë, ka menduar edhe për të lënë projektin. Por, Olivia de Havilland e bindë atë të qëndrojë [2].
 • Kur në premierën e fshehur në Riverside, para audiences së entuziazmuar dhe në këmbë me ovacione përshëndesin filmin, duke shkaktuar te prodhuesi David O. Selznick, një qarje me lot gëzimi.[3].
 • Duke e përshtatur me inflacionin, nga filmi janë fituar të ardhura bruto $ 3785107801, i cili do të jetë filmi më komerciale i të gjitha kohërave.
 • Në listën e ngushtë për rolin e Scarlett O'Harra mbeti Paulette Goddard dhe Vivien Leigh. Në fund, megjithatë, Leigh fitoi rolin, edhe pse ajo nuk ishte veçanërisht e lavdishme.
 • Versioni i parë origjinal i filmit zgjati katër orë e gjysmë. Më vonë u shkurtuar në 48 minuta.
 • Skena e parë që u Xhirua ishte një halë në Atlanta që digjet gjatë Luftës Civile. Të cilën me të vërtetë e kishte kapur zjarri, ndër të tjera, ishin dyert e setit të filmave "King Kong"
 • Fjalia e fundit e Clark Gable në filmi, “Frankly, my dear, I don’t give a damn”, i ka shkaktuar një denim studios për mallkim të paguajnë $ 50,000. Fjalën "mallkim" (mallkim) kanë provuar më vonë ta presinkronizojnëi, por ajo nuk shkuar mire.[4].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ IMDb.com, "Gone with the Wind" - trivia
 2. ^ Reelclassics.com, "Gone with the Wind"
 3. ^ Franklymydear.com - 1939, "Filming & Premiere"
 4. ^ Reelclassics.com, "Gone with the Wind"

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]