Gone with the Wind (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gone with the Wind
Poster - Gone With the Wind 01.jpg
Pllakati i filmit: Gone with the Wind
Viti i prodhimit: 1939
Regjia: Victor Fleming
Prodhuesi: David O. Selznick
Skenaristi: Sidney HoWard (skenarist) Margaret Mitchell (romani)
Interpretojnë: Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland, Leslie Howard, Barbara O'Neill.
Muzika: Max Steiner
Kinematografia: Ernest Haller
Prerja: ..
Studio: {{{studio}}}
Shpërndarë nga: Selznick International
Metro-Goldwyn-Mayer (1939)
New Line Cinema (1998)
Warner Bros. (video)
Data(t) e lëshimit: 15 dhjetor 1939
Kohëzgjatja: 222 min (versioni fillestar)/238 min (versioni i përpunuar)
Shteti: Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha: angleze
Vlerësimi: {{{vlerësimi}}}
I paraprirë nga $3,900 000
I ndjekur nga .
[. Faqja zyrtare]
IMDb.Logo.png Gone with the Wind
Gone with the WindAll Movie Guide
Trailer

Iku bashkë me erën (ang. Gone with the Wind) është një dramë amerikane me temë dashurie historike nga viti 1939, regjinë e të cilës e bëri Victor Fleming, sipas romanit me të njejtin titull të shkrimtares Margaret Mitchell. Tema është rreth bukuroshes tërheqëse nga jugu Scarlett O’Hara (të cilin rol e luan Vivien Leigh), e cila është rritë gjatë dhe pas Luftës qytetare amerikane.

Filmi në kohë është bërë shumë i popullarizuar dhe i pëlqyer, ndërsa hynë në listen e filmave më komercial te të gjitha kohërave.

Gjithasht është edhe në listen e 250 filmave më të mire kinematografik sipas IMDb.com.

Ekipa e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Fitues i 10 Çmimeve Oscar (filmi më i mirë, regjia, skenari, aktorja kryesore Vivien Leigh, aktorja për rol dytësor Hattie McDaniel, skenografia, fotografia dhe (çmime të veçanta për përdorim revolucionar të ekipës së produkcionit me ngjyra) 5 nominime (aktorimë i mirë Clark Gable, aktorja dytësore Olivia de Havilland, efekte speciale, muzikë, ton)
  • Fitues edhe i New York Film Critics Circle Award (aktorja më e mirë kryesore Vivien Leigh)

Foto të aktorëve kryesorë[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Category:Gone with the Wind (film)