Olivia de Havilland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olivia de Havilland
U lind në1 korrik 1916
Kombësiaamerikane
TitulliOlivia de Havilland, 1940.

Olivia de Havilland, aktore amerikane e lindur më 1 korrik 1916TokioJaponisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karierën e filloi kohë pas kohe si statiste. Role të rëndësishme fitoi më 1935, ku aktroi me sukses të plotë. Është laureate e dyfishtë e Çmimit Oscar.

1939 paraqitet në filmin më të famshëm të të gjitha kohrave Iku bashkë me erën përkrah Clark Gable dhe Vivien Leigh, ndërsa më 1970 është partnere e Bekim Fehmiut, në filmin amerikan Aventurierët.

.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Filmi Rezultati
1939 Academy Award Best Supporting Actress Gone with the Wind e nominuar
1941 Academy Award Best Actress Hold Back the Dawn e nominuar
1946 Academy Award Best Actress To Each His Own fituese
1948 Academy Award Best Actress The Snake Pit e nominuar
Italian National Syndicate of Film Journalists Best Actress in a Foreign Film fituese
NBR Award Best Actress fituese
NYFCC Award Best Actress fituese
Volpi Cup Best Actress fituese
1949 Academy Award Best Actress The Heiress fituese
Golden Globe Award Best Actress - Motion Picture Drama fituese
NYFCC Award Best Actress fituese
1950 Golden Apple Award Least Cooperative Actress fituese
1952 Golden Globe Award Best Actress - Motion Picture Drama My Cousin Rachel e nominuar
1986 Emmy Award Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special Anastasia: The Mystery of Anna e nominuar
Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for TV fituese

Më 2008, de Havilland u laurua nga SHBA-të me National Medal of Arts.


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]