Negacionizmi historik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Photograph of the Iğdır Genocide Memorial and Museum in Turkey
Promovimi i Memorialit dhe Muzeut të Gjenocidit në Iğdır të pikëpamjes se armenët kryen gjenocid kundër turqve dhe jo anasjelltas, ka marrë dënim ndërkombëtar për falsifikimin e historisë rreth atyre armenëve të vrarë.

Negacionizmi historik,[1][2] i quajtur edhe mohim historik, është falsifikim[3][4] ose shtrembërim i të dhënave historike. Nuk duhet të ngatërrohet me revizionizmin historik, një term më i gjerë që shtrihet në riinterpretimet akademike të historisë të sapo evidentuara, mjaft të arsyetuara. Në përpjekjen për të rishikuar të kaluarën, revizionizmi historik i paligjshëm mund të përdorë teknika të papranueshme në diskursin e duhur historik, të tilla si paraqitja e dokumenteve të njohura të falsifikuara si origjinale, shpikja e arsyeve të zgjuara por të pabesueshme për mosbesimin e dokumenteve origjinale, atribuimi i konkluzioneve librave dhe burimeve që raportojnë të kundërtën, manipulimi. seri statistikore për të mbështetur këndvështrimin e dhënë, dhe keqpërkthime të qëllimshme të teksteve.[5]

Disa vende, si Gjermania, e kanë kriminalizuar rishikimin negacionist të disa ngjarjeve historike, ndërsa të tjerat marrin një qëndrim më të kujdesshëm për arsye të ndryshme, si mbrojtja e fjalës së lirë. Të tjerë mandatojnë pikëpamjet mohuese, të tilla si Kalifornia, ku nxënësit e shkollave janë penguar në mënyrë eksplicite të mësojnë për gjenocidin në Kaliforni. Shembuj të dukshëm të negacionizmit përfshijnë mohimin e Holokaustit, mohimin e gjenocidit armen, polemikat e teksteve shkollore turke, mohimin e kurdëve nga Turqia, kauza e humbur e konfederatës, miti i Wehrmacht-it të pastër, polemika të teksteve të historisë japoneze, mohimi i familjes Marcos, mohimi i Holodomorit, Nakba Deni , dhe historiografia në Bashkimin Sovjetik gjatë epokës së Stalinit.[6][7] Disa negacionistë të shquar historikë përfshijnë Ilham Aliyev, Arthur Butz, Grover Furr, Shinzo Abe, Shudo Higashinakano, David Irving, Bongbong Marcos, Keith Windschuttle dhe Ernst Zundel. Në letërsi, pasojat e negacionizmit historik janë përshkruar në mënyrë imagjinare në disa vepra të trillimit, të tilla si Nëntëmbëdhjetë Tetëdhjetë e Katër, nga George Orwell. Në kohët moderne, negacionizmi mund të përhapet nëpërmjet axhendave politike (media shtetërore), mediave kryesore dhe mediave të reja, siç është Interneti.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The term negationism derives from the French neologism négationnisme, denoting Holocaust denial.(Kornberg, Jacques. The Future of a Negation: Reflections on the Question of Genocide.(Review) (book review) Arkivuar 22 dhjetor 2017 tek Wayback Machine, Shofar, January 2001). It is now also sometimes used for more general political historical revisionism as (PDF) UNESCO against racism world conference 31 August – 7 September 2001. "Given the ignorance with which it is treated, the slave trade comprises one of the most radical forms of historical negationism." Pascale Bloch has written in International law: Response to Professor Fronza's The punishment of Negationism (Accessed ProQuest Database, 12 October 2011) that revisionists are understood as negationists in order to differentiate them from historical revisionists, since their goal is either to prove that the Holocaust did not exist or to introduce confusion regarding the victims and German executioners regardless of historical and scientific methodology and evidence. For those reasons, the term revisionism is often considered confusing, since it conceals misleading ideologies that purport to avoid disapproval by presenting revisions of the past based on pseudo-scientific methods, while they are in fact a part of negationism.
  2. ^ Kriss Ravetto (2001). The Unmaking of Fascist Aesthetics, University of Minnesota Press ISBN 0-8166-3743-1. p. 33
  3. ^ Watts, Philip (2009). "Rewriting history: Céline and Kurt Vonnegut". Kurt Vonnegut's Slaughterhouse-five (në anglisht). Infobase Publishing. ISBN 978-1-4381-2874-0.
  4. ^ Pohl, Dieter (2020). "Holocaust Studies in Our Societies". S:I.M.O.N. Shoah: Intervention. Methods. Documentation. 7 (1): 133–141. ISSN 2408-9192. In addition, Holocaust research can support the fight against the falsification of history, not only Nazi negationism, but also lighter forms of historical propaganda. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Lying About Hitler: History, Holocaust, and the David Irving Trial, by Richard J. Evans, 2001, ISBN 0-465-02153-0. p. 145. The author is a professor of Modern History, at the University of Cambridge, and was a major expert-witness in the Irving v. Lipstadt trial; the book presents his perspective of the trial, and the expert-witness report, including his research about the Dresden death count.
  6. ^ Klaus Mehnert, Stalin Versus Marx: the Stalinist historical doctrine (Translation of Weltrevolution durch Weltgeschichte) Port Washington NY: Kennikat Press 1972 (1952), on the illegitimate use of history in the 1934–1952 period.
  7. ^ Roger D. Markwick, Rewriting history in Soviet Russia : the politics of revisionist historiography, 1956–1974 New York; Basingstoke: Palgrave, 2001, on legitimate Soviet historiography particularly in the post 1956 period.