Marjeta Ljarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marjeta Ljarja (Lindur Marjeta Ilo) është një aktore e mirënjohur shqiptare. U lind në Pogradec3 shtator 1955. E filloi karrierën në teatrin e Pogradecit.

Më pas u transferua në Teatrin Kombetar, në Tiranë ku interpretoi shumë role në skenë e film dhe u nderua me mjaft çmime.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Time of the Comet - Koha e Kometes (2007) ...krye-murgesha
 2. Njerez dhe Fate - (2003) ...halla
 3. Nata - (1998)
 4. Viktimat e Tivarit (1996)
 5. Lamerica - (1994) .... Drejtoresha e Fabrikës
 6. Prindër të vegjël - (1991) (TV)
 7. Vitet e pritjes - (1990).......Nerenxa
 8. Rrethi i kujtesës - (1987).....Margarita
 9. Telefoni i një mëngjesi - (1987)...Marjana
 10. Fillim i vështirë - (1986).....Zana
 11. Rrethimi i vogël - (1986)......Drita
 12. Asgjë nuk harrohet - (1986)....Sara, bashkeshortja e Andit
 13. Enveri ynë - 1985
 14. Një vonesë e vogël - (1982)
 15. Rruga e lirisë - (1982)
 16. Kur xhirohej një film - (1981)
 17. Në pyjet me borë ka jetë - (1978)
 18. Vajzat me kordele të kuqe - (1978)

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.