Jump to content

Rruga e lirisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rruga e lirisë
Arkivi i filmit
Titulli shqip * Rruga e lirisë
Origjinali * Rruga e lirisë
Vendi i prodhimit * Shqipëri
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Esat Musliu
Skenari Lavdie Leka, Natasha Lako
Muzika e filmit Limoz Disdari
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë
Roza Anagnosti
Marjeta Ljarja
Eli Veizi
Tinka Kurti
Aktorët tjerë
Ndrek Shkjezi
Guljelm Radoja
Ndriçim Xhepa
Pavlina Mani
Luan Hysa
Lec Shllaku

Filmi "Rruga e lirisë" prodhim i vitit 1982. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Lavdie Leka, Natasha Lako, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Limoz Disdari.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup vajzash dhe grash partizane nisen në Beratin e çliruar për të marrë pjesë në Kongresin e parë të Gruas Antifashiste. Atyre u duhet një rrugë e vështirë për të kaluar midis armiqve në zonat ende të pushtuara dhe të mposhtin koncepte patriarkale e konservatore. Kjo është rrugë plot sakrifica por njëkohësisht rruga e lirisë së gruas.

Aktoret:

Roza Anagnosti

Marjeta Ljarja

Eli Veizi

Tinka Kurti

Arjana Musabelliu

Liri Lushi

Ndriçim Xhepa

Pavlina Mani

Guljelm Radoja

Luan Hysa

Mirjam Bruçrti

Antoneta Fishta

Lec Shllaku

Dervish Biba

Robert Ndrenika

Ndrek Shkjezi

Viktor Zhusti

Yllka Mujo

Bujar Lako