Lamerica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lamerica është film shqiptaro-italian i vitit 1994 me regji nga Gianni Amelio.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy italian tip mashtruesash dhe dallaveraxhinjsh vijnë në Shqipëri pas rënies së sistemit komunist për të hapur një ndërmarrje dhe për të fituar. Për këtë ata kanë nevojë për një lolo, dhe zgjedhin një plak në burg, Spiron. Por i riu italian Gino, me Spiron gjen disa probleme. Ai humb identitetin e tij thellësisht në Shqipëri, dhe fillon të ndryshojë.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.youtube.com/watch?v=JG92wmx70jc