Sheshi Skënderbej

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°19′42″V 19°49′6″L / 41.32833°V 19.81833°L / 41.32833; 19.81833

Skeda:Sheshi Skënderbej - Tiranë.jpg
Sheshi Skënderbej nga Tirana Hotel
Tirana - Skanderbeg Square (Sheshi Skënderbej) - by Pudelek.jpg

Sheshi Skënderbej është një shesh në qendër të Tiranës dhe është me afërsisht 40 000 m² sheshi më i madh i Shqipërisë. Këtë emër e ka marrë në vitin 1968 ku në krah të tij u vendos monumenti i Skënderbeut mbi kalë duke zëvendësuar shtatoren e Stalinit. Sheshi rrethohet nga Pallati i Kulturës, Hotel Tirana, Muzeu Kombëtar dhe Banka e Shqipërisë.

Ndërtime në Sheshin Skënderbej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]