Pallati i Kulturës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pallati i Kulturës (Tiranë)
Palacio de Cultura, Tirana, Albania, 2014-04-17, DD 11.JPG
LlojiArkitekture
VendndodhjaRrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat41°11′40″N 19°29′28″E / 41.1944°N 19.4910°E / 41.1944; 19.4910Coordinates: 41°11′40″N 19°29′28″E / 41.1944°N 19.4910°E / 41.1944; 19.4910
NdërtuarShek XX
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretII
Përcaktuar122
Nr. i referencësTR113
Pallati i Kulturës is located in Earth
Pallati i Kulturës
Pallati i Kulturës (Earth)

Pallati i Kulturës (Tiranë) është ndërtesa më e madhe kulturore në vend, është një monument i trashëgimisë kulturore në Tiranë, Shqipëri [1]. Ndërtimi i tij filloi që në vitin 1960, në vendin e pazarit të vjetër të kryeqytetit, dhe u hap në 1966. Pallati i Kulturës përmban Teatrin i Operas dhe Baletit dhe Bibliotekën Kombëtare.

Monument[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "122 më 05.03.2007".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.