Jump to content

Stadiumi “Air Albania“

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadiumi Air Albania
Arena Kombëtare
Emrat në të kaluarënStadiumi Kombëtar "Qemal Stafa"
AdresaSheshi Italia 1, 1010
VendndodhjaTiranë, Shqipëri
Koordinatat41°19′6″N 19°49′27″E / 41.31833°N 19.82417°E / 41.31833; 19.82417
PronariFederata Shqiptare e Futbollit
OperatoriQendra Sportive Kuq e Zi Sh.A.[1]
Kapaciteti22,500
Madhësia e fushës110 x 68 m
SipërfaqjaGramineae
Tabela e rezultateve1
Ndërtimi
GurthemeliQershor 2016
Ndërtuar2016–2019
Hapur17 nëntor 2019 (2019-11-17)
Çmimi i ndërtimit85 million
ArkitektiMarco Casamonti (Archea Associati)
NdërtuesiAlbStar Sh.P.K.
Përdoruesit
Kombëtarja shqiptare e futbollit
Faqja zyrtare
arenacenter.al

Arena Kombëtare njohur me emrin tregtar si Stadiumi Air Albania është një stadium futbolli i projektuar për shumë qëllime. I vendosur në kryeqytetin e Tiranës, stadiumi është ndërtuar në tokën e ish Stadiumit Qemal Stafa.[2] Ai ka një kapacitet prej 22.500 vendesh që e bën stadiumin më të madh në Shqipëri.[3][4]

Stadiumi zotërohet nga organi drejtues i futbollit shqiptar, Shoqata Shqiptare e Futbollit (FSHF) dhe Shteti Shqiptar, përmes Shoqërisë Sportive Kuq e Zi Sh.A, një degë e krijuar me qëllim ndërtimin, administrimin dhe mirëmbajtjen e strukturës.

Krijuar nga Marco Casamonti i Archea Associati, struktura e stadiumit është një formë e veçantë shumëfaqëshe (tetë-këndor) në mënyrë që secila palë të lejojë hyrjen në pjesët e tjera te ndara. Në një cep të strukturës së stadiumit është një kullë e gjatë 112 metra (24 kate), e cila aktualisht është kulla më e lartë në Shqipëri. Për çdo aspekt parashikohen te ardhura të ndryshme, duke identifikuar kështu përdoruesit e zonave private, të tilla si kulla e hotelit, zonat tregtare dhe spektatorët e stadiumit.

 • Edi Rama, Kryeministri shqiptar njoftoi se Kombëtarja Shqiptare në vitin 2018 do të zhvillojë lojërat e saj në shtëpi në stadiumin e ri.[5] UEFA do të ndihmojë Federatën Shqiptare të Futbollit me një shumë prej rreth 10 milion euro për ndërtimin e këtij stadiumi.[6] Objekti i ri do të shërbejë vetëm si stadium kombëtar.
 • 50 milion euro të mbetura të investimit do të kryhen nga një kompani private që do të përfitojë nga të gjitha objektet jo sportive të stadiumit.
 • Dizajni u projektua nga studioja italiane e arkitekturës Archea Associati, e udhëhequr nga Marco Casamonti, me qendër në Firence. Stadiumi i ri është në gjendje të presë rreth 22.500 spektatorë dhe u hap në fund të vitit 2019. Kompania e ndërtimit është AlbStar Sh.P.K. dhe stadiumi eshte i kategorisë së katërt.

Prishja dhe rindertimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Stadiumi në naten e inagurimit
 • Më 22 maj 2016 u luajt ndeshja e fundit në Stadiumin Qemal Stafa, Finalja e Kupës së Shqipërisë mes FK Kukesi dhe KF Laçi.
 • Në qershor 2016 filloi prishja e Stadiumit Qemal Stafa nga AlbStar Sh.P.K.

Ndërtimi filloi nga AlbStar Sh.P.K. në shtator 2016. Ai strehoi 22.500 persona për ndeshje futbolli dhe deri në 30,000 persona për ngjarje të tjera. 100% e investimeve në arenë vijnë nga sektori privat, duke shfaqur aftësinë për partneritet midis Shoqatës Shqiptare të Futbollit dhe AlbStar Sh.P.K.

Ashtu si "Qemal Stafa" historik, stadiumi i ri kombëtar u krijua nga një ekip arkitektonik nga qyteti italian i Firencës, këtë herë i udhëhequr nga Marco Casamonti. Një kujtesë e paraardhësit, hyrja kryesore e vjetër, do të mbahet dhe përfshihet në shtresën kryesore, e fshehur prapa murit të qelqit.

Hotel Tirana Marriott dhe Arena Center

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kulla e hotelit dhe hyrja kryesore e vjetër

Stadiumi ndodhet afër qendrës së Tiranës.  Ndërtesa e ndërtuar në anën e stadiumit do të presë Hotel Tirana Marriott.[7] Projekti përfshin një muze të historisë, dhoma ndërrimi dhe lehtësira të tjera si kafeteritë, tualete, përfshirë hyrje për personat me aftësi të kufizuara, një zonë shtypi, një qendër kongresesh, një dhomë për trofe, etj.

Nuk ka vend për pistë vrapimi, pasi kapaciteti do të rritet në mbi 22,000 vende, të gjitha të mbuluara.  Projekti i përgjithshëm është pjesë e Qendrës Tregtare "Arena" së bashku me kullën 112 metra, hotel me 80 dhoma dhe 256 hapësira parkimi nëntokësore.  Të gjitha objektet e stadiumit fshihen pas blinduesve në ngjyrat kombëtare të Shqipërisë.

Stadiumi ndryshoi emrin e tij nga Arena Ndërkombtare në Air Albania pasi e njejta kompani bleu të drejtat e emërtimit për 5 vjet.[8][9] Stadiumi është pjesë e kompleksit të blerjeve dhe shitjes me pakicë në Arena Center përfshirë Hotelin Tirana Marriott.

Ndeshja e parë zyrtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja e parë zyrtare në Air Albania Stadium u luajt midis kombëtares së Shqipërisë dhe asaj të Francës si pjesë e fushatës kualifikuese të Euro 2020; Shqipëria u mposht 0–2.

Shqiperi v. France bileta
 1. ^ "QENDRA SPORTIVE KUQ E ZI". www.opencorporates.al. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 2019-03-31.
 2. ^ "Prezantohet "Arena Kombëtare"". RTSH. Televizori Publik Shqiptar. 21 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2018. Marrë më 21 prill 2016.
 3. ^ "Stadiumi i ri do të mbajë emrin e "Air Albania"". Dosja.al.
 4. ^ "Fillon zyrtarisht prishja e stadiumit Qemal Stafa". RTSH. Televizori Publik Shqiptar. 9 qershor 2016. Marrë më 9 qershor 2016.[lidhje e vdekur]
 5. ^ Olsi Karagjozi (1 nëntor 2015). ""Arena Kombëtare", Rama takon Dukën dhe arkitektët italianë". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2016. Marrë më 1 nëntor 2015.
 6. ^ https://www.youtube.com/watch?v=6H2fB7Bf6SY
 7. ^ "Marriott to open hotel in Albania's Tirana - govt". seenews.com (në anglisht). Marrë më 2019-11-16.
 8. ^ "Njoftim për shtyp". FSHF. 2019-11-15. Marrë më 2019-11-18.
 9. ^ "Foto/ Emri i stadiumit, logo e "Air Albania" vendoset në stadium". top-channel.tv. Marrë më 2019-11-15.