Kryeministri i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kryeministri i Shqipërisë
Kryeministri i Shqipërisë.svg
Emblema e Kryeministrit
Albanian Prime Minister Edi Rama signs the guest book, at the Department of State in Washington, D.C. (February 5, 2020 - cropped).jpg
Incumbent
Edi Rama

që nga 15 shtator 2013
Anëtar/e iKëshilli i Ministrave i Shqipërisë
VendbanimiZyra e Kryeministrit të Shqipërisë
EmëruesPresidenti
Formacioni29 nëntor 1912
Mbajtësi i parëIsmail Qemali
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Kryeministri apo Kryetari i Këshillit të Ministrave është kreu i qeverisë së Republikës së Shqipërisë.

Kryeministri është ministri më i lartë i kabinetit në degën ekzekutive të qeverisë në një sistem parlamentar. Pushteti ekzekutiv i takon Këshillit të Ministrave (kabinetit). Kryetari i Këshillit (Kryeministri) emërohet nga Presidenti; Ministrat emërohen nga Presidenti në bazë të rekomandimit të Kryeministrit. Kuvendi duhet të japë miratimin përfundimtar të përbërjes së Këshillit. Këshilli është përgjegjës për kryerjen politikës të brendshme dhe të jashtme. Ai drejton dhe kontrollon veprimtarinë e ministrive dhe organeve të tjera shtetërore.

Kryeministri i parë i Shqipërisë ishte Ismail Qemali. Kryeministri aktual është Edi Rama, që nga 15 shtatori 2013.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e kryeministrave të Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ish kryeministrat që jetojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Mandati Data e lindjes
Fatos Nano 1991
1997–1998
2002–2005
(1952-09-16) 16 Shtator, 1952 (69 vjeç)
Ylli Bufi 1991 (1948-05-25) 25 Maj, 1948 (73 vjeç)
Vilson Ahmeti 1991–1992 (1951-09-05) 5 Shtator, 1951 (70 vjeç)
Aleksandër Meksi 1992–1997 (1939-03-08) 8 Mars, 1939 (83 vjeç)
Pandeli Majko 1998–1999
2002
(1967-11-15) 15 Nëntor, 1967 (54 vjeç)
Ilir Meta 1999–2002 (1969-03-24) 24 Mars, 1969 (53 vjeç)
Sali Berisha 2005–2013 (1944-10-15) 15 Tetor, 1944 (77 vjeç)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]