Idhomeno Kosturi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Idhomene Kosturi)
Shko te: navigacion, kërko
Idhomeno Kosturi
230px
Kryeministër
12 dhjetor 1921 – 24 dhjetor 1921
Paraardhësi: Hasan Prishtina
Pasardhësi: Xhafer Ypi
Të dhënat personale
Lindi më: 1873
Lindi në: Korçë, Shqipëri
Vdiq më: 5 nëntor 1949
Vdiq në: Durrës, Shqipëri
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan


Idhomene Kosturi (1873, Korçë - 5 nëntor 1943, Durrës) ishte një shqiptar, politikan dhe një herë duke vepruar regjent Kryeministër i Shqipërisë. Ai ishte anëtar i dytë i Kishës Ortodokse Shqiptare dhe bëhet kreu i qeverisë shqiptare (12 dhjetor - 24 dhjetor 1921).

Kosturi ishte pjesëmarrës në Kongresin e Elbasanit.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Xhevat, Lloshi (2008), Rreth Alfabetit Të Shqipes, Logos-A, p. 65, ISBN 978-9989-58-268-4, marrë më 23 November 2012