8 Prill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 8 prill)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Mars (muaj) · Prill · Qershor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

8 prilli (8.4.) është dita e 98 e vitit sipa kalendarit grgorian. Deri në fund të vitit kan mbetë edhe 267 ditë.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanali i Suezit

Ngjarje tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Shqiperi, mbahet si dite festimi dhe perkujtimi për komunitetin e pakicave "Rome"