Jump to content

Erik Axel Karlfeldt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erik Axel Karlfeldt
U lind më20 korrik 1864
Karlbo, Dalarna, Suedia Suedia
Vdiq më8 prill 1931
Stockholm, Suedia Suedia
Kombësiasuedeze
Gjinitë letrarePoezi

Erik Axel Karlfeldt (Folkärna, 20 korrik 1864 - Stockholm, 8 prill 1931), poet suedez . Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1931[1]

I lindur në një familje bujqësore në Karlbou në provincën e Dalarna, si Erik Axel Eriksson, një emër i ndryshuar, më vonë, më 1889, në një një përpjekje për tu distancohuar nga babai i tij, i cili ishte në sy të keq për dënim penal. Ai ka studiuar në Universitetin e Uppsala . Për të financuar studimet, ai ka punuar mësues edhe në disa shkolla. Pas diplomimit pesë vjet ai ka qenë i punësuar në Bibliotekën Mbretërore në Stockholmit.

Karlfelt në vitin 1904 është zgjedhur anëtar i Akademisë suedeze dhe ishte ulur në vendin me nr. 11. Ai u zgjodh më 1905 u zgjodhë anëtar i Institutit Nobel Norvegjez të Akademisë , dhe në 1907 i Komitetit të Nobel-it . Ai u zgjodh në vitin 1912, Sekretari i përhershëm i Akademisë , një post që e mbajti deri në vdekje . Universiteti Uppsala i dha atij një doktoratë nderi në vitin 1917.

Vepra në anglisht

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Modern Swedish Poetry Part 1 (1929) – (trans. by C.D. Locock)
  • Arcadia Borealis (1938) – (trans. by Charles Wharton Stork)
  • The North! To the North! (2001) – (trans. by Judith Moffett, five poets including Karlfeldt)
  1. ^ Karlfeldtsamfundet Arkivuar 26 korrik 2011 tek Wayback Machine (Swedish). Retrieved 2010-02-17.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]