22 Prill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Mars (muaj) · Prill · Qershor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1500 – Lundruesi portugez Pedro Álvares Cabral u bë evropiani i parë i cili pa Brazilin.
  • 1970 – Për herë të parë u festua Dita e Tokës.
  • 1991 – U formua Partia Social Demokratike e Shqipërisë.
  • 1992 – Ndodhi eksplodim në Guadalajara, Meksikë ku mbetën 206 njerëz të vrarë, rreth 500 të plagosur dhe rreth 15000 pa kulm mbi kokë.
  • 1993 – Muzeu i Përkujtimit të Holokaustit u hap në Vashington, SHBA.
  • 1993 – U lëshua në përdorim versioni 1.0 i shfletuesit të internetit Mosaic.
  • 1997 – Ndodhi masakra në Haouch Khemisti, Algjeri ku mbetën të vrarë 93 fshatarë.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]