Jump to content

Ibrahim Kodra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ibrahim Kodra

Ibrahim Shaban Kodra (Likmetaj, 18[1] ose 22 prill 1918 - Milano, 7 shkurt 2006) ka qenë piktor shqiptar, i konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.

U lind në Likmetaj të Ishmit më 22 prill të vitit 1918, i biri i Muratit. Ngeli jetim herët dhe për të ikur nga njërka, shkoi dhe punoi kamarier në Mamurras.[2] Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç (1938) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Brera, Milano.

Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Beograd, Nju Jork, krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Marc Chagall, Henry Matisse, Lucio Fontana, Renato Guttuso, me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Eugenio Montale dhe Vittorio Sereni, nga Bertoni tek Bruno Munari, dhe Giuseppe Marotta.

Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me Pablo Picasso, pikërisht në këtë temë në "Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës", në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik.[1]

Ndonëse nëpër intervista kishte deklaruar se ishte pagëzuar i krishterë katolik,[3] për hir të dashurisë,[4] shtypi publikoi se kishte lënë amanet që të varrosej si mysliman.[5]

Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm

Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara:

Disa nga ekspozitat e tij:

 • Ekspozitë kolektive në "Paradise" me Pablo Picasso, Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque, etj.
 • Ekspozitë kolektive në "Stone Gallery" në Newcastle me Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares, etj.
 • Ekspozita në Milan, The Stone Gallery në Newcastle, "Senator" në Stuttgart, poashtu edhe në "New Art Center" në Zurich.
 • Expozitë personale në Galerinë e Artit Modern në Prishtinë.
 • Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.

Në hulumtimin artistik të Kodrës, kubizmi i Pablo Pikasos do të ketë shumë ndikim, sidomos pas miqësisë së tyre në Romë më 1948, deri në atë pikë sa të njëjtat gazeta spanjolle që flasin për Pikason treguan Kodrën si "postkubisti i fundit në Evropë" si Picasso.

Katalogë dhe bibliografi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ibrahim Kodra i profili Comanducci, Luigi Patuzzi Editore, Milano, 1974, E20002N
 • Ibrahim Kodra : [Catalogue], Ibrahim Kodra, Antonino De Bono, OCLC 22099930, Series: Profili del Comanducci
 • Il Carpine. Galleria d'arte (1966), Ibrahim Kodra, Walter Fedler, OCLC 25750755, Rome
 • Solarità mediterranee (2004), Ibrahim Kodra, OCLC 60681846, Palermo - Palazzo della Regione
 • Nga Ishmi në Brera : Kujtime (2000), Ibrahim Kodra, Demetrio Patituc̦it, ISBN 978-99927-30-21-8, OCLC 48038281, Onufri, Tirana
 • Ibrahim Kodra : artist file : study photographs and reproductions of works of art with accompanying documentation 1930?-1990, OCLC 855508359, New York - Museum of Modern Art
 • Ibrahim Kodra (1974), Antonino De Bono, OCLC 487777958
 • Ibrahim Kodra (1972), OCLC 717918057, La Spezia - Galleria Il Gabbiano
 • Kodra (1974), Carlo Munari, OCLC 220465417, Milano - Collana d'oro maestri del mediterraneo
 • Ibrahim Kodra e il Teatro Massino (1997), OCLC 799494763, Palermo - Centro Paolo Borsellino
 • Ibrahim Kodra : Palazzo Muncipale dal 16/11 al 9/12/84 (1984), Ibrahim Kodra, Cernusco. Assessorato alla Cultura, OCLC 313541343, Milano - Tipogr. B.C.S. [Dr.].
 • Ibrahim Kodra : 25 marzo-20 Aprile 1972 (1972), OCLC 2606927, Napoli - Galleria d'arte "Il Tarlo"
 • Ibrahim Kodra : mostra personale del pittore 14 marzo - 3 aprile 1959, Milano - Galleria Bergamini, OCLC 272565950
 • Ibrahim Kodra : Galerija e Artit Prishtinë Jugosllavia, korrik 1968 (1968), Anton Çeta, OCLC 780550902, Pristina, Yugoslavia - Umetnička Galerija Priština
 • Ibrahim Kodra : omaggio a Positano (2006), Massimo Bignardi, OCLC 849322394
 • Kodra das Fantastische in der Kunst ; Vernissage am 7. März 1984 ... anläßlich der Partnerstadt-Aktion "Die Lombardei & Mailand" (1984), OCLC 179755168, Frankfurt am Main - Hertie Zeil
 • Ibrahim Kodra : opere degli anni '80 (1982), Michele Prisco; Giorgio Celli; Carmelo Strano, OCLC 849043385, Palermo - La Tela Petruso
 • Ibrahim Kodra : colori d'acque e d'Albania, Aldo Gerbino; Ivan Caric; Giorgio Celli, OCLC 849043391
 • Dal 13 al 28 marzo 1976 per una ricerca comune Ibrahim Kodra più Gigi Gherard (1976), OCLC 797452882, Monza - Galleria Agrati
 • Kodra (1982), Paul Éluard; Enrico Crispolti; Renzo Bertoni, OCLC 849031229, Palermo - Edizioni Centro d'Arte La Tela
 • Kodra, një univers (1992), Abdulla Tafa, OCLC 255014199, Tirana - Enti ART
 • Il lungo inverno (The long winter) (1988), Roberto Ruberto; Ibrahim Kodra, OCLC 52561452, Milano - Rosone
 • Sav taj crtež : 17 međunarodnih izložba (originalnog) crteža (2009), Daina Glavočić; Ljubica Dujmović Kosovac; Andy Jelčić; Slobodan Drenovac, OCLC 781150027, ISBN 978-953-6501-64-9, Rijeka (Croatia) - Muzej moderne i suvremene umjetnosti
 1. ^ a b Robert Elsie (2010). Historical Dictionary of Albania (në anglisht). Rowman & Littlefield. fq. 232. ISBN 9780810861886.
 2. ^ "Ibrahim Kodra, Jeta". shkollaibrahimkodra.com. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2021. Marrë më 10 shkurt 2021.
 3. ^ Ibrahim Kodra (7 shkurt 2021). "Tri fjalët e Elyarit me të cilat shkruhet një roman" (Intervistë). Intervistuar nga Nadire Buzo.
 4. ^ Fatos Faslliu (23 prill 2018). "100 vite nga Ibrahim Kodra" (Intervistë). Intervistuar nga Anila Mema. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2021. Marrë më 10 shkurt 2021.
 5. ^ "E pathënga nga testamenti i Ibrahim Kodrës: më varrosni si mysliman". 13 shkurt 2016. 13 shkurt 2016.