Eugenio Montale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eugenio Montale (1965)

Eugenio Montale (Genova, 12 tetor 1896Milano, 12 shtator 1981) ishte një poet dhe shkrimtar Italian, fitues i çmimit Nobël për letërsivitin 1975.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e rinisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eugenio Montale ka lindur në Xhenova, në një ndërtesë të bulevardit të tanishëm Dogali, në zonën Princi, më 12 tetor 1896, i fundit i pesë fëmijëve të Domenico Montale dhe Giuseppina Ricci, anëtarë të shtresës së mesme xhenoveze.[1] I ati ishte bashkëpronar i një firme të produkteve kimike, kompania G. G. Montale, & C., ndër të tjera, furnizuesit e Venezia S.p.A., ku ishte punësuar Italo Svevo[2][3].

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prima di Eugenio nacquero Salvatore, Ugo, Ernesto (morto subito dopo la nascita), Alberto e Marianna; Giorgio Zampa, Cronologia, in E. Montale, Tutte le poesie, Milano, Oscar Mondadori, 1990, p.
  2. ^ unige.ch
  3. ^ "minerva.unito.it". Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2019. Marrë më 14 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)