Kalaja e Persqopit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kalaja e Persqopit është një qytet Ilir, i ndërtuar në shekullin e IV para Krishtit dhe gjendet në afërsi të Tiranës, Shqipëri.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i lashtë i Persqopit datohet që është ndërtuar në gjysmën e dytë të shekullit të 4 para erës sonë. Asnjë autor i lashtë nuk e përmend me emrin e tij të sotëm. Qyteti mendohet të jetë banuar nga fisi Ilir i Parthinëve. Qyteti i lashtë është në njërën anë e Mali i Vilës, i cili është i fundit në malësinë e Krrabës. I vendosur në 590 m mbi nivelin e detit, pozicioni strategjik i qytetit mundësonte kontrollin e një pjese të madhe të territorit dhe rrugëve përreth. Muret fortifikuese janë ndër më të mirëruajturat në trojet shqiptare, dhe janë 60 m të gjatë dhe 7 m të lartë. Ka 10 rreshta gurësh. Hyrja është 2.6 m e madhe dhe e vetmja që ende mund të shihet sot.[1][2]

Muret janë tëdyfishta (një i jashtëm dhe një i brendshëm). Muri i jashtëm është 2m i trashë dhe i brendshëm 1m i trashë. Lidhja e dy mureve me njëri-tjetrin është përmes një sistemi muresh pingul me muret fortifikues, të ndërtuar në një distancë prej 5.6 – 6.1m nga njëri-tjetri. Hapësirat boshe të krijuara në mes të mureve pingulë janë të mbushur me dhe' dhe gurë të dimensione të ndryshme, që krijon një lloj muri të quar templekton . Përveç mureve fortifikues, në Persqop janë të ruajtura gjurmët e shumta të banesave, si dhe mbetjet e një varri të lashtë. Përveç kësaj, ka një ujësjellës, i cili sillte ujë nga Mali i Vilës.[1][2]

Ruajtja përpjekjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fonde u vunë në dispozicion të Fondit shqiptar për Zhvillim në vitin 2011, për një studim për të ndërtuar një rrugë deri në sitin arkeologjik, si dhe ta bënte një vend turistik, mirëpo, deri tani as rruga as projekti nuk kanë përfunduar.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Website of Tirana's municipality. "Vendbanimi antik i Persqopit". The ancient settlement of Persqop. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2017. Marrë më 6 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ a b Illyrie. Universiteti i Tiranës, Sektori i Arkeologjisë. 1990. fq. 124. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Heritage for development in South-East Europe. Council of Europe. 22 maj 2015. fq. 37–. ISBN 978-92-871-8058-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)