Tyrbja e Kapllan Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 41°19′40″N 19°49′18″E / 41.32778°V 19.82167°L / 41.32778; 19.82167

Tyrbja e Kapllan Pashës

Tyrbja e Kapllan Pashës është një varr monumental i administratorit te Tiranes gjatë periudhës osmane, Kapllan Pashës. Tyrbja është ndërtuar në fillim të shekullit XIX, dhe është monument kulture i kategorisë I-rë [1][2].

Tyrbja e Kapllan Pashës

Pershkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Feudalët e mëdhenj e bënë zakon të ndërtonin tyrbe ndër të cilat sot qëndron në këmbë është ajo (varri monumental) i Kapllan Pashë Toptanit vdekur në 1819. Dikur ajo qëndronte përballë tyrbesSylejman Pashë Bargjini dhe Xhamisë së Vjetër, sot përballë monumentit të luftëtarit të panjohur. Ajo është në formë tetëkëndëshi, mjaft interesant për kolonat monolitike, për kapitelet e stilizuara korintike dhe për tetë harqet e dekoruara me nga një gjethe akanthi të stilizuar në reliev, njëri prej të cilëve përmban mbishkrimin që flet për Kapllan Toptanin, por që sot është i palexueshëm (me përjashtim të datës 1326 ‘h). Është një tyrbe e hapur, pa çati dhe pa kube.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Religious buildings with the "Culture Monument" status. Republic of Albania National Committee for Cult. Vizituar në 28 tetor 2010.
  2. ^ TYRBJA E KAPLLAN PASHËS, TIRANË. Tiranë, Shqipëri: Instituti i Monumenteve të Kulturës. Retrieved 4 janar 2016.