Tyrbja e Kapllan Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tyrbia e Kapllan Pashës
Tirana Kapllan Pasha Tomb.jpg
Varri i Kapllan Pashës në Tiranë, pas restaurimit
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′40″V 19°49′18″L / 41.327778°V 19.821667°L / 41.327778; 19.821667Koordinatat: 41°19′40″V 19°49′18″L / 41.327778°V 19.821667°L / 41.327778; 19.821667
Ndërtuar 1820-1830 /XIX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 5864874
Nr. i referencës TR142
Tipologjia Varrë Monumental
Tyrbja e Kapllan Pashës is located in Shqipëria
Tyrbja e Kapllan Pashës
Tyrbja e Kapllan Pashës në hartë

Tyrbja e Kapllan Pashës është një varr monumental i administratorit te Tiranes gjatë periudhës osmane, Kapllan Pashës. Tyrbja është ndërtuar në fillim të shekullit XIX, dhe është një monument i trashëgimisë kulturore i kategorisë I-rë [1][2].

Pershkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Kartolinë austriake e Tyrbes së Kapllan Pashës

Feudalët e mëdhenj e bënë zakon të ndërtonin tyrbe ndër të cilat sot qëndron në këmbë është ajo (varri monumental) i Kapllan Pashë Toptanit vdekur në 1819. Dikur ajo qëndronte përballë tyrbesSylejman Pashë Bargjini dhe Xhamisë së Vjetër, sot përballë monumentit të luftëtarit të panjohur. Ajo është në formë tetëkëndëshi, mjaft interesant për kolonat monolitike, për kapitelet e stilizuara korintike dhe për tetë harqet e dekoruara me nga një gjethe akanthi të stilizuar në reliev, njëri prej të cilëve përmban mbishkrimin që flet për Kapllan Toptanin, por që sot është i palexueshëm (me përjashtim të datës 1326 ‘h). Është një tyrbe e hapur, pa çati dhe pa kube.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Republic of Albania National Committee for Cult. Marrë më October 28, 2010. 
  2. ^ TYRBJA E KAPLLAN PASHËS, TIRANË (PDF), Tiranë, Shqipëri: Instituti i Monumenteve të Kulturës, marrë më 4 janar 2016 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Kapllan Pasha Tomb – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale