Jump to content

Teqja e Sheh Dyrrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teqja e Sheh Dyrrit
Teqja e Sheh Dyrrit is located in Earth
Teqja e Sheh Dyrrit (Earth)
LlojiArkitekture
VendndodhjaRrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat41°19′57″N 19°49′09″E / 41.332608°N 19.819092°E / 41.332608; 19.819092
NdërtuarXVIII-XIX
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar6
Nr. i referencësTR141
TipologjiaFaltore

Teqja e Sheh Dyrrit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri. Kjo teqe është kryeqendra e Tarikatit Kadri të Shqipërisë e cila u rihap të Enjten më datë 19 shtator 1991 pas një heshtje prej afërsisht 30 vjetësh mbyllur me forcë nga regjimi komunist.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6 më 15.01.1963".

Kjo teqe ka pësuar dy rindërtime, të parin në vitin 1964 dhe të dytën 20 vjet më pas. Në momentin e vënies në mbrojtje ajo ngrihej në pjesën fundore të një parcele, e cila kishte në pjesën fundore të saj teqenë, duke u shtrirë para saj deri në takim me trotuarin e rrugës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]