Monumenti Nëna Shqipëri

Coordinates: 41°18′31″N 19°50′24″E / 41.30857°N 19.84013°E / 41.30857; 19.84013
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nëna Shqipëri
Koordinatat41°18′31″N 19°50′24″E / 41.30857°N 19.84013°E / 41.30857; 19.84013
VendndodhjaRruga e Elbasanit, Tiranë, Shqipëri
LlojiKulturor
MaterialiBeton
Lartësia3 metra piedestali, 12 metra
Data e rindërtimitKristaq Rama, Muntaz Dhrami, Shaban Hadëri

Nëna Shqipëri ndodhet në hyrje të kompleksit të "Varrezave të dëshmorëve të Luftës së Dytë Botërore" në Tiranë dhe është 12 metër i lartë. Statuja është në beton dhe është përuruar në varrezat "Dëshmorët e Kombit" në vitin 1971. Realizues janë Kristaq Rama, Muntaz Dhrami dhe Shaban Hadëri.

Pershkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një statuje e vendosur mbi një piedestal, 3 mëtra i lartë, ku është shkruar "Lavdi e përjetshme dëshmorëve të Atdheut"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]