Jump to content

Muntaz Dhrami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muntaz Dhrami lindi në Gjirokastër10 nëntor të vitit 1936, është skulptor shqiptar.

Dhrami shkollën fillore dhe dy vjet të mesme i mbaroi në Gjirokastër.

Gjatë viteve 1953 - 1956 ndoqi studimet në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë ku dhe mbrojti diplomën.
Gjatë viteve 1956 - 1957 punoi si modelist në kooperativën e Porcelanit.
Gjatë viteve 1957 - 1961 vazhdoi studimet e larta për skulpturë në Akademinë e Artit në San-Peteburg (Rusi).
Në vitin 1961 mbrojti diplomeën në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë me grupin monumental "Çerçiz Topulli" e "Mihal Grameno".
Në periudhën e viteve 1961 - 1976 punoi si pedagog dhe si Dekan në Fakultetin e Arteve Figurativë në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranê. Periodikisht shkëputet nga detyra si pedagog dhe punon si krijues i lirë në realizimin e disa monumentëve.

Në bashkëautorësi ka realizuar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Monumentin e Kristoforidhit në Elbasan (1962)
 • Monumentin e Pavarësisë në Vlorë (1970)
 • Monumentin e "Nënës Shqipëri" në Tiranë (1971)
 • Reliefi monumental në ndërtesën e Kryeministrisë Tiranë.
 • Autor i monumentit në Drashovicë.
 • Monumentin e Pezës.
 • Obeliskun i Arsimit në Gjirokastër.

Autor i shumë veprave personale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita individuale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1967 Ekspozitë me vizatime në Universitetin e Amanit –Jordani.
 • 1982 « Parmi les hommes » au Palais culturel à Tirana.
 • 1992 «Pour une commémoration de l’Indépendance » au musée national de Tirana.
 • 1994 Ekspozitë vetjake “Frymëzimë nga Bethoven” Tiranë.
 • 1996 Eskpozitë vetjake me rastin e 60 vjetorit në Galërinë Kombetarë të Artëve nê Tiranë.
 • 1997 « Motiva muzikore » në Qëndrën Internationale të Kulturës, TIranë.
 • 1999 Compozimi « Puthja » (bronz) ekspozuar në galerinë « le Miroir des Maîtres », Gjenevë (Zvicërr).
 • Laureat i çmimit të nderit në Bienalen e Aleksandrisë (1964).
 • Laureat i disa çmimeve dhënë nga shteti Shqiptar.
 • Mban titullin "Skulptor i Popullit" (1978).
 Commons: Muntaz Dhrami – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale