Këshilli Bashkiak i Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këshilli Bashkiak i Tiranës
2015–2019
Coat of arms or logo
Lloji
Lloji
Qeverisje lokale of the bashkia e Tiranës
Udhëheqës
Vende61

Këshilli Bashkiak i Tiranës është organi legjislativ i Tiranës, Shqipëri.[1] Që nga viti 2018 ai përbëhet nga 61 anëtarë që shërbejnë për një mandat 4-vjeçar. Anëtarët e këshillit zgjidhen në zgjedhjet lokale dhe zgjedhjet e fundit u fituan nga Partia Socialiste. Anëtarët e Këshillit zgjedh kryetarin e Këshillit.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zgjedhjeve vendore 2019, mandatet e këshillit ndahen si më poshtë:

Partia Votat % Mandate
PS 138.523 85,79 56
BD 3.877 2,41 1
PSD 3.074 1,91 1
FRD 3.045 1,89 1
PDS 2.077 1,29 1
PSP 1.724 1,07 1
Totali 161.145 61

Komitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli Bashkiak ka 14 komitete të renditura si më poshtë:

 • Komisioni i Financës (7 anëtarë)
 • Komisioni Juridik (5 anëtarë)
 • Komisioni i Ekonomisë dhe Çështjeve Sociale (5 anëtarë)
 • Komisioni i Arsimit (5 anëtarë)
 • Komisioni për Shëndetësi, Veterinar, Mbrojtjen e Mjedisit (5 anëtarë)
 • Komisioni i Shërbimeve Publike (5 anëtarë) Komisioni i Rregullimit të Territorit (5 anëtarë)
 • Komisioni i Punëve të Jashtme (5 anëtarë)
 • Komisioni i Mandateve (5 anëtarë)
 • Komisioni i Rendit Publik dhe Mbrojtjes Civile (5 anëtarë)
 • Komiteti i Strehimit (5 anëtarë)
 • Komisioni i Kulturës Rinisë dhe Sportit (5 anëtarë)
 • Komisioni i Auditimit (5 anëtarë)
 • Shifrat e Komisionit të Vlerësimit Qyteti (7 anëtarë)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Këshilli Bashkiak i Tiranës". Tirana.gov.al. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2018. Marrë më 3 nëntor 2021.