Erion Veliaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Një pjesë e mirë e artikullit ka një formulim jo enciklopedik (në wiki nuk mund të postohen CV) ndaj edhe duhen larguar pjesët e panevojshme dhe duhen shtuar burimet dhe referencat atje ku nevojiten.
Erion Veliaj në Wikipedia Weekend Tirana 2015

Erion Veliaj (lindur më 17 dhjetor 1979, Tiranë), është një politikan shqiptar dhe kryetari aktual i Bashkisë së Tiranës.[1]

Jeta personale[redakto | përpunoni burim]

Në vitin 2011, Veliaj iu bashkua kryesisë së Partisë Socialiste së Shqipërisë si Sekretar për Rininë dhe Em­igracionin. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 ai u zgjodh deputet i Qarkut Gjirokastër.

Veliaj flet gjuhët angleze dhe italiane, si dhe njeh gjuhën gjermane dhe atë frënge. [2]

Debati publik rreth artikullit në "Huffington Post"[redakto | përpunoni burim]

Në artikullin e botuar në gazetën e majtë amerikane "Huffington Post" më 26 qershor 2007 Erion veliaj shkruante:

Në kohën kur popullariteti i Presidentit amerikan është në pikën më të ulët në SHBA dhe kur vizitat e tij përballen me protesta, fshatarët tanë shumica myslimanë, zbritën në rrugë me flamuj amerikanë, dhe u rreshtuan për ta mbushur atë me lëvdata.[3]
Huffington Post, 26 qershor 2007.

Ky karakterizim i shqiptarëve ngjalli reagime të shumta në mediat shqiptare, veçanërisht në rrjetet sociale ku me tone të ashpra kritikohej paraqitja e shqiptarëve si fshatarë myslimanë duke e quajtur ate një fyerje, dhe kritikohej gjithashtu qendrimi kritik i Veliajt ndaj pritjes qe i bënë shqiptarët Presidentit amerikan George W. Bush.

Debati publik rreth martesës[redakto | përpunoni burim]

Shpenzimet e martesës së Veliajt me Ajola Xoxën në kalanë e Gjirokastrës në shtator 2014, sipas hetimeve të mediave të ndryshme, janë deklaruar dhe faturuar si një aktivitet kulturor me shpenzime shtetërore/publike, çka sipas sipas ligjit përbën abuzim me pushtetin.[4]

Më 17 shtator Genc Pollo në funksionin e kryetarit të Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, jep një deklaratë për mediat ku zbulon një letër kërcënuese të Erion Veliaj drejtuar TV Agon, i cili ka kryer edhe hetime mbi paratë publike të përdorura për dasmën private të Ministrit Erion Veliaj.[5]

Ne daten 16 shtator 2014, Veliaj deklaron që shpenzimet te dasmës i kan paguar prindërit e tij. [1]

Shiko dhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca dhe shënime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

www.erionveliaj.al