Kryetari i Bashkisë së Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryetar i Tiranës
Kryetari i Bashkisë së Tiranës
Në detyrë
Erion Veliaj

që nga 21 korrik 2015
Anëtar/e iKëshilli i Qytetit
VendbanimiBashkia e Tiranës
SSheshi Skënderbej 2, 1001 Tiranë, Shqipëri
Kohëzgjatja e detyrësKatër vjet, me mundësi rizgjedhjeje (1 herë)
Themelimi1913
Faqja zyrtareTirana.gov.al

Kryetari i Bashkisë së Tiranës është kreu i Asamblesë së Përgjithshme në Tiranë, Shqipëri. Kryetari i bashkisë, së bashku me kabinetin e tij, ushtron pushtetin ekzekutiv të qytetit dhe zgjidhet drejtpërdrejt së bashku me Këshillin Bashkiak, drejtpërdrejt për një mandat 4-vjeçar.

Këshilli Bashkiak përbëhet nga 61 anëtarë. Ushtron pushtetin legjislativ të Tiranës. Bashkia e Tiranës është selia e këshillit dhe ndodhet në sheshin Skënderbej.

Udhëheqësi aktual është Erion Veliaj i Partisë Socialiste, i cili u zgjodh për mandatin e tij të parë katërvjeçar më 21 korrik 2015.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1913–1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Asamblesë së Përgjithshme të Tiranës në vitin 1913, Zyber Hallulli u zgjodh kryetar i parë i Bashkisë së Tiranës.[2] Ai shërbeu nga viti 1913 deri në vitin 1914 si kryetar bashkie. Ali Bakiu u bë kryebashkiaku i 19-të i Tiranës. Ai shërbeu pas Luftës së Dytë Botërore, nga 1945 deri në 1947. Në vitin 1986 kryetar i qytetit u zgjodh Llambi Gegprifti, i zgjedhur dy herë. Së pari nga 1986-1987 dhe 1989-1990 (pas rënies së komunizmit në Shqipëri).

Kryetarët e Bashkisë së Tiranës (1990–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Portret Emri
(lindja–vdekja)
Koha në detyrë Partia politike
(koalicioni politik)
Kryebashkiakët e Tiranës (1990–sot)
1 Sali Kelmendi( 1947–2015) 1992 1996 Partia Demokratike
2 Albert Brojka 1996 2000 I Pavarur
3 Edi Rama(1964-) 2000 2011 Partia Socialiste
4 Lulzim Basha(1974-) 2011 2015 Partia Demokratike
5 Erion Veliaj(1979-) 2015 - Partia Socialiste

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "KRYETARI BASHKISË". tirana.al. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2018. Marrë më 2 nëntor 2021.
  2. ^ "Kush e ka qeverisur Tiranen historia e 40 Kryebashkiakeve". newsbomb.al. 12 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2017. Marrë më 2 nëntor 2021.