Bernard Challandes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bernard Challandes
Algérie - Arménie - 20140531 - Bernard Challandes.jpg
Challandes me Armeninë ne maj 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBernard Challandes
Datëlindja (1951-07-26) 26 Korrik 1951 (71 vjeç)
VendlindjaLe Locle, Zvicër
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Basel (skaut)
Kosova (menagjer)
Karriera me të rinjtë
0–1968Le Locle
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1968–1970Le Locle
1970–1972Urania Genève Sport
1972–1978Le Locle
1976–1977→ Superga (i huazuar)
1977–1978→ Boudry (i huazuar)
1978–1982Saint-Imier
Skuadra të menaxhuara
1978–1982Saint-Imier
1982–1985Le Locle
1985–1987La Chaux-de-Fonds
1987–1994Yverdon Sports
1994–1995Young Boys
1995Servette
1996–2000Zvicra U17
2000–2001Zvicra U18
2001–2007Zvicra U21
2007–2010Zürich
2010–2011Sion
2011Neuchâtel Xamax
2011–2012Thun
2013Young Boys
2014–2015Armenia
2015–Basel (scout)
2018–Kosova
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Bernard Challandes (i lindur më 28 korrik 1951) është një trajner profesional zviceran i futbollit dhe ish lojtar i cili është skaut aktual i Baselit dhe menaxher i Kosovës.

Early life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Challandes ka lindur në Le Locle, Zvicër nga një familje italiane zvicerane, ai është i martuar dhe është vjehrri i lojtarit të La Chaux-de-Fonds, Mehdi Challandes.

Karriera si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Challandes me Zürich ne dhjetor 2007

Challandes u bë trajner i Saint-Imier, përveç kësaj ai ishte trajner i shumë ekipeve të tjera në kampionatin zviceran si Le Locle, La Chaux-de-Fonds, Yverdon Sports, Young Boys, Servette, Zürich, Sion,[1] Neuchâtel Xamax dhe Thun. Kryesisht u bë i suksesshëm gjatë kohës që ishte trajner i Zürich dhe Sion, kur ai u bë kampion në sezonin 2008-09 me Zürich dhe fitoi Kupën e Zvicrës me Sionin në sezonin 2010-11. Prej 2015, ai është aktualisht skaut i Bazelit.[2][3]

Më skuadra kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 shkurt 2014, Armenia nënshkroi me Challandes për një kontratë dy vjeçare për të udhëhequr skuadrën gjatë kualifikimeve të UEFA Euro 2016 pasi ish-trajneri Vardan Minasyan vendosi në tetor të vitit 2013 të mos nënshkruajë një marrëveshje të re me Federatën e Futbollit të Armenisë pavarësisht inkurajimit të fushatave kualifikuese të UEFA Euro 2012 dhe Kupës së Botës 2014.[4] Më 27 maj 2014, ai bëri ndeshjen e tij të parë si menaxher i Armenisë në një fitore 4-3 në shtëpi kundër Emirateve të Bashkuara Arabe. Më 30 mars 2015, ai jep dorëheqjen pas dështimit të kualifikimit të Armenisë në UEFA Euro 2016.[5]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 mars 2018, Kosova nënshkroi me Challandes në një kontratë dy-vjeçare pasi ish trajneri Albert Bunjaki vendosi të japë dorëheqjen në tetor 2017 pas rezultateve të dobëta që kishte me Kosovën. Më 24 mars 2018, ai do të debutojë në ndeshjen e tij të parë si menaxher i Kosovës kundër Madagaskarit.[6][7]

Rekordi si trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 maj 2018[8][9]
Team From To Record
G W D L Win %
Flag of Switzerland.svg Zvicra U21 1 Korrik 2001 12 Qershor 2007 &0000000000000063.00000063 &0000000000000027.00000027 &0000000000000014.00000014 &0000000000000022.00000022 &0000000000000042.86000042,86
Flag of Switzerland.svg Zürich 13 Qershor 2007 19 Prill 2010 &0000000000000138.000000138 &0000000000000065.00000065 &0000000000000031.00000031 &0000000000000042.00000042 &0000000000000047.10000047,10
Flag of Switzerland.svg Sion 1 Korrik 2010 22 Shkurt 2011 &0000000000000024.00000024 &0000000000000011.00000011 &0000000000000006.0000006 &0000000000000007.0000007 &0000000000000045.83000045,83
Flag of Switzerland.svg Neuchâtel Xamax 13 Maj 2011 30 Maj 2011 &0000000000000004.0000004 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000002.0000002 &0000000000000002.0000002 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flag of Switzerland.svg Thun 1 Korrik 2011 20 Nentor 2012 &0000000000000059.00000059 &0000000000000018.00000018 &0000000000000015.00000015 &0000000000000026.00000026 &0000000000000030.51000030,51
Flag of Switzerland.svg Young Boys 8 Prill 2013 30 Qershor 2013 &0000000000000010.00000010 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &0000000000000005.0000005 &0000000000000030.00000030,00
Flag of Armenia.svg Armenia 28 Shkurt 2014 30 Mars 2015 &0000000000000009.0000009 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &0000000000000007.0000007 &0000000000000011.11000011,11
Flag of Kosovo.svg Kosova 2 Mars 2018 vazhdon &0000000000000003.0000003 &0000000000000003.0000003 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
Gjithsej 310 128 71 111 41.29

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bernard Challandes wird Trainer im FC Sion". Basler Zeitung. 25 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bernard Challandes: Der frühere FCZ-Meistertrainer ist jetzt FCB-Scout". Aargauer Zeitung. 9 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ja biografia e përzgjedhësit të Kosovës". Federata e Futbollit të Kosovës. 2 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Swiss coach Bernard Challandes to head the Armenian national team". Radio Publike e Armenisë. 28 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Armenia head coach Bernard Challandes resigns". Radio Publike e Armenisë. 30 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Bernard Challendes, prezantohet përzgjedhës i ri i Kosovës". Federata e Futbollit të Kosovës. 2 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Bernard Challendes introduces as the new Head Coach of Kosovo". Federata e Futbollit të Kosovës. 2 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Bernard Challandes". Soccerway. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Bernard Challandes". EU-football.info. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]