Jump to content

Kombëtarja e futbollit të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kosova
Shirt badge/Association crest
ShoqataFederata e Futbollit të Kosovës (FFK)
KonfederataUEFA (Evropë)
TrajneriAlain Giresse
KapiteniAmir Rrahmani
Më shumë ndeshjeMërgim Vojvoda (45)
Më shumë golaVedat Muriqi (18)
StadiumiStadiumi Fadil Vokrri
Kodi I FIFAsKVX[1]
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
E treta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualNR (20 July 2023)[2]
Më i lartë109 (Shtator–Tetor 2021[3])
Më i ulët190 (Korrik–Gusht 2016[3])
E para ndërkombëtare
Jozyrtare
 Shqipëria 3–1 Kosovo 
(Tiranë, Shqipëri; 14 Shkurt 1993)
Zyrtare
 Kosova 0–0 Haiti 
(Mitrovicë, Kosovë; 5 Mars 2014)
Fitorja më e madhe
Jozyrtare
 Monako 1–7 Kosova 
(Cap d'Ail, Francë; 22 Prill 2006)
Zyrtare
 Malta 0–5 Kosova 
(Ta' Qali, Maltë; 17 Nëntor 2018)
 Kosova 5–0 Burkina Faso 
(Prishtinë, Kosovë; 24 Mars 2022)
Humbja më e madhe
 Kosova 0–6 Kroacia 
(Shkodër, Shqipëri; 6 Tetor 2016)

Kombëtarja e futbollit të Kosovës përfaqeson Republikën e Kosovës në futbollin për meshkuj. Është kontrolluar nga Federata e Futbollit të Kosovës, organi qeverisës i futbollit në Kosovë. Kosova ka qenë anëtar i UEFA-s dhe FIFA-s që nga maji 2016[4].

Ekipi kombëtar u formua pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe ka luajtur një numër të ndeshjeve miqësore. Shumica e këtyre ndeshjeve miqësore u luajtën kundër klubeve të futbollit, edhe pse u luajtën një numër kundër ekipeve kombëtare të vendeve të tjera. Më 6 maj 2008, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në FIFA. Aplikacionet e Kosovës është diskutuar në Kongresin e FIFA-s në Cyrih, në tetor të vitit 2008 kur Kosova ishte refuzuar anëtarësimin në FIFA dhe nuk mund të luajë ndeshje miqësore si ajo u vlerësua kjo nuk ishte në përputhje me nenin 10 të statutit të FIFA-s, që vetëm "një shtet i pavarur i njohur nga komuniteti ndërkombëtar "mund të pranohet në FIFA. FIFA rikthyer atë vendim në 22 maj 2012, duke deklaruar se Kosova mund të luajë vendeve të tjerë në miqësoret ndërkombëtare sipas nenit 79 të Statutit te FIFA-së.

Në shtator 2012, Lorik Cana së bashku me Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami (të gjitha prej tyre me origjinë shqiptarë të Kosovës) shkroi një deklaratë Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter, kurse sot është Gianni Infantino, duke i kërkuar atij që të lejojë ekipin përfaqësues të Kosovës që do të lejohen për të luajtur ndeshje miqësore. Deklarata u nënshkrua gjithashtu nga tetë futbollistëve të tjerë shqiptarë, të përshëndetur nga Kosova: Lorik Cana, Armend Dallku, Mërgim Mavraj, Samir Ujkani, Alban Meha, Burim Kukeli, Etrit Berisha dhe Ahmed Januzi. Në një takim të mbajtur maj 2012, FIFA vendosi të lejojë ndeshjet miqësore që do të luhet, një vendim më vonë ajo revokohet pas një proteste të lëshuar nga Federata Serbe e Futbollit. Një takim i ri ishte planifikuar të mbahet në FIFA më 27 dhe 28 shtator në të cilën çështja e Kosovës ishte planifikuar sërish që do të diskutohen, e cila u shty më pas deri më dhjetor. Në shkurt 2013, FIFA bëri të ditur se ata do të lejonte Kosova për të luajtur kundër kombeve të tjerë në konkurse jo-zyrtare që ofrojnë se ata nuk e shfaqin simbolet kombëtare.

Më 13 janar 2014 ekipi kombëtar është dhënë leje nga FIFA për të luajtur kundër ekipeve anëtare të FIFA-s në miqësoret ndërkombëtare, me përjashtim të dukshëm të "ekipeve përfaqësuese të vendeve të ish-Jugosllavisë". Edhe ekipet e klubit do të lejohet të luajë miqësore pas një takimi të Komitetit të Emergjencës FIFA. Megjithatë, ajo ishte përcaktuar se "klubet dhe ekipet përfaqësuese të (Federatës së Futbollit të Kosovës) nuk mund të shfaqin simbolet kombëtare (flamuj, emblemat, etj), ose të luajë himnet kombëtare." Përparim është dhënë pas takimeve midis Federates së Futbollit të Serbisë dhe Blatter. Kryeministri Hashim Thaçi e përshëndeti vendimin dhe ka shprehur shpresën e tij se vendi do të jetë anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s në të ardhmen e afërt. Pas vendimit të FIFA-s, u njoftua se ndeshja e parë e Kosovës të sanksionuara zyrtarisht ndërkombëtar do të ishte kundër Haitit më 5 mars në Mitrovicë.

Në mars 2015, Michel Platini, presidenti i UEFA-s, ka deklaruar se Kosova do të pranohet shumë gjasa në UEFA në vitin 2016.[5] 

Në shtator të vitit 2015 në një takim të komitetit Ekzekutiv në Maltë, UEFA aprovoi kërkesën e federatës për pranimin në UEFA në kongresin e rregullt që u mbajt në Budapest më 3 maj 2016.[6] Në Kongresin e rregult në 3 maj 2016 Kosova është pranuar në UEFA, pasi anëtarët votuan 28-24 në favor të Kosovës.[7]

Më 13 maj 2016 Kosova është pranuar në FIFA si antari i 210 në kongresit të tyre të 66-të në Meksikë me 141 vota pro dhe 23 kundër.[8]

Rekordi i ndeshjeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova ka luajtur një numër miqësore jozyrtare ndërkombëtare. I pari ishte kundër Shqipërisë, në 14 shkurt 1993, humbi 1-3. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 mbi Arabinë Saudite, luajti në Ankara, Turqi, më 15 qershor, 2007. Kjo ishte hera e parë që Kosova ka luajtur një ekip që ka marrë pjesë në FIFA Kupa e Botës dhe golin e fitores e shenoi Kristian Nushi nga pika e bardhë në minutën e 84. Fitorja më e madhe për Kosovën është humbja 7-1 e Monakos, i cili priti veprimtarinë më 24 prill 2006. Ekipi që luajti kundër Monakos ishte i udhëhequr nga ish-trajnerit të ekipit kombëtar të Kosovës, Muharrem Sahiti, i cili pas ndeshjes deklaroi se: "Unë jam shumë i kënaqur me punën e ekipit, edhe pse ne kishim parashikuar një kundërshtar të fortë Megjithatë, unë dua të theksoj se lojtarët tanë kanë qenë fantastik. Fakti që ne nuk do të luajë shumë ndeshje ndërkombëtare mund të ketë frymëzuar lojtarët për t'i jepgjithë këtë kohë.

Në 2005 ata morën pjesë në 50 vjetorin e Kupës në Qipron e Veriut, duke përfunduar i dyti nga tre. Ata humbën 1-0 kundër dhe fitoi 4-1 kundër Sàpmi.

Më 5 Mars 2014 Kosova ka luajtur e saj të parë miqësor ndërkombëtar kundër Haiti. Ndeshja përfundoi në një barazim 0-0. Para se të të ndeshjes, një përzgjedhje e lojtarëve të Kosovës paraqitur me armë në një lojë të shtënat, duke shkaktuar një tronditje në Serbi. Në prag të ndeshjes, mbështetësit e Kosovës djegur Flamuri i Serbisë. Ky incident bëri që FSS për të kërkuar që FIFA revokojë të drejtën e Kosovës për të luajtur miqësore ndërkombëtare. Në 14 tetor 2014 në Kosovë, ka luajtur një tjetër ndeshje jozyrtare provë ndërkombëtar kundër ekipit zvicerane FC Wil 1900 në IPG Arena, Wil, dhe fitoi 1-0 e cila u shënoi nga Kushtrim Lushtaku në 'minutën e 77.

Rekordi i turneve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova deri më tani ka marrë pjesë vetëm në një turne ndërkombëtar, Kupën e KTFF për 50 vjetorin, mbajtur për të festuar 50 vjetorin e Federatës së Futbollit të Qipros Veriore.


Nr. Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompeticioni
55. Mars 2022 Prishtinë, Kosovë Burkina Faso Burkina Faso 5-0 Miqësore
56. 29 mars 2022 Zyrih, Zvicër Zvicra Zvicra 1-1 Miqësore
57. 2 qershor 2022 Larnaka, Qipro Qiproja Qipro 2-0 UEFA Liga e Kombeve
58. 5 qershor 2022 Prishtinë, Kosovë Greqia Greqia 0-1 UEFA Liga e Kombeve
59. 9 qershor 2022 Prishtinë, Kosovë Irlanda Veriore Irlanda Veriore 3-2 UEFA Liga e Kombeve
60. 12 qershor 2022 Volos, Greqi Greqia Greqia 0-2 UEFA Liga e Kombeve
61. 21 shtator 2022 Antalia, Turqi Stampa:Country data Greenland Groenlanda - Miqësore
62. 24 shtator 2022 Belfast, Irlandë Veriore Irlanda Veriore Irlanda Veriore - UEFA Liga e Kombeve
63. 27 shtator 2022 Prishtinë, Kosovë Qiproja Qipro -

22 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjet kualifikuese për evropianin "UEFA Euro 2020" kundër Mali i Zi Malit Zi dhe Bullgaria Bullgarin, më 7 dhe 10 qershor 2019.[9]

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Samir Ujkani (Captain) (1988-07-05) 5 korrik 1988 (36 vjeç) 25 0 Turqia Çaykur Rizespor
12 GK Arijanet Muriqi (1998-11-07) 7 nëntor 1998 (25 vjeç) 4 0 Anglia Manchester City
16 GK Visar Bekaj (1997-05-24) 24 maj 1997 (27 vjeç) 1 0 Kosova Prishtina

13 DF Amir Rrahmani (Vice-captain) (1994-02-24) 24 shkurt 1994 (30 vjeç) 23 4 Kroacia Dinamo Zagreb
15 DF Mërgim Vojvoda (1995-02-01) 1 shkurt 1995 (29 vjeç) 18 0 Belgjika Standard Liège
19 DF Leart Paqarada (1994-08-10) 10 gusht 1994 (29 vjeç) 17 1 Gjermania Sandhausen
3 DF Fidan Aliti (1993-10-03) 3 tetor 1993 (30 vjeç) 14 0 Suedia Kalmar
2 DF Florent Hadergjonaj (1994-07-31) 31 korrik 1994 (29 vjeç) 0 0 Anglia Huddersfield Town
20 DF Mirlind Kryeziu (1997-01-26) 26 janar 1997 (27 vjeç) 0 0 Zvicra Zürich

7 MF Milot Rashica (1996-06-28) 28 qershor 1996 (28 vjeç) 23 3 Gjermania Werder Bremen
8 MF Besar Halimi (1994-12-12) 12 dhjetor 1994 (29 vjeç) 18 1 Danimarka Brøndby
9 MF Bersant Celina (1996-09-09) 9 shtator 1996 (27 vjeç) 14 2 Uellsi Swansea City
17 MF Benjamin Kololli (1992-05-15) 15 maj 1992 (32 vjeç) 11 3 Zvicra Zürich
22 MF Edon Zhegrova (1999-03-31) 31 mars 1999 (25 vjeç) 11 2 Zvicra Basel
4 MF Idriz Voca (1997-05-15) 15 maj 1997 (27 vjeç) 6 0 Zvicra Luzern
6 MF Anel Rashkaj (3rd captain) (1989-08-19) 19 gusht 1989 (34 vjeç) 4 0 Suedia AFC Eskilstuna
14 MF Florent Hasani (1997-03-30) 30 mars 1997 (27 vjeç) 0 0 Hungaria Diósgyőri

18 FW Vedat Muriqi (1994-04-24) 24 prill 1994 (30 vjeç) 19 4 Turqia Çaykur Rizespor
21 FW Atdhe Nuhiu (1989-07-29) 29 korrik 1989 (34 vjeç) 14 2 Anglia Sheffield Wednesday
11 FW Elbasan Rashani (1993-05-09) 9 maj 1993 (31 vjeç) 6 3 Norvegjia Odd
23 FW Shkelqim Demhasaj (1996-04-19) 19 prill 1996 (28 vjeç) 1 0 Zvicra Luzern

Lojtarët të thirrur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtarët në vijim janë thirrur për ekipin në 12 muajt e fundit.

Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi Thirrja e fundit Shënimet
Portier
Flamur Neziri (1987-05-22) 22 maj 1987 (37 vjeç) 0 0 Kosova Drenica kundër Finlanda Finlandës, 5 Shtator 2016
Granit Kolshi (1990-08-17) 17 gusht 1990 (33 vjeç) 0 0 Kosova Besa Pejë
Mbrojtës
Alban Pnishi (1990-10-20) 20 tetor 1990 (33 vjeç) 7 0 Zvicra Grasshoppers kundër Turqia Turqisë, 11 Qershor 2017
Avni Pepa (1988-11-14) 14 nëntor 1988 (35 vjeç) 5 0 Norvegjia Arendal
Fidan Aliti (1993-10-03) 3 tetor 1993 (30 vjeç) 1 0 Shqipëria Skënderbeu Korçë
Ardian Ismajli (1996-10-30) 30 tetor 1996 (27 vjeç) 0 0 Kroacia Hajduk Split kundër Islanda Islandës, 24 Mars 2017 U21
Mesfushor
Fanol Përdedaj (1991-07-16) 16 korrik 1991 (33 vjeç) 11 0 Pa klub kundër Turqia Turqisë, 11 Qershor 2017
Anel Raskaj (1989-08-19) 19 gusht 1989 (34 vjeç) 4 0 Kosova Prishtina
Herolind Shala (1992-02-02) 2 shkurt 1992 (32 vjeç) 4 0 Danimarka Lyngby
Bersant Celina (1996-09-09) 9 shtator 1996 (27 vjeç) 6 1 Anglia Ipswich Town kundër Islanda Islandës, 24 Mars 2017 U21
Eroll Zejnullahu (1994-10-19) 19 tetor 1994 (29 vjeç) 3 0 Gjermania Lyngby kundër Turqia Turqisë, 12 Nëntor 2016
Alban Meha (1986-04-28) 28 prill 1986 (38 vjeç) 2 0 Pa klub
Sinan Bytyqi (1995-01-15) 15 janar 1995 (29 vjeç) 0 0 Anglia Manchester City kundër Ukraina Ukrainës, 9 Tetor 2016 INJ
Labinot Kabashi (2000-02-28) 28 shkurt 2000 (24 vjeç) 0 0 Spanja Barcelona
Sulmues
Besart Berisha (1985-05-29) 29 maj 1985 (39 vjeç) 1 0 Stampa:Country data AUS Melbourne Victory kundër Turqia Turqisë, 11 Qershor 2017 SWD
Elba Rashani (1993-05-09) 9 maj 1993 (31 vjeç) 2 2 Norvegjia Odd kundër Islanda Islandës, 24 Mars 2017
Albert Bunjaku (1983-11-29) 29 nëntor 1983 (40 vjeç) 6 3 Gjermania Erzgebirge Aue kundër Turqia Turqisë, 12 Nëntor 2016
Valmir Sulejmani (1996-02-01) 1 shkurt 1996 (28 vjeç) 3 0 Pa klub kundër Ukraina Ukrainës, 9 Tetor 2016 U21
Shkurtesat e shënimeve
 • U21 = U angazhua edhe me skuadrën U21.
 • INJ = Nuk është pjesë e skuadrës aktuale për shkak të lëndimit.
 • SWD = Lojtari është vetë-tërhequr nga skuadra për shkak të problemeve me trajnerin.[10]

Stadiumi kryesor i ekipit përfaqësues të futbollit të Kosovës është Stadiumi i Qytetit të Prishtinës, një stadium shumë qëllime me bazë në Prishtinë, por edhe stadiumi i dytë i përdorur është Stadiumi Olimipik Adem Jashari, një stadium multi-përdorim në Mitrovicë.

Stadiumi i përkohshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi këto dy stadiume nuk i përmbushin rregullat ndërkombëtare dhe Kosova do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumin Loro Boriçi në Shkodër, ndërkohë që stadiumet e Prishtinës dhe Mitrovicës janë në rinovim për të përmbushur standardet e UEFAs,[11][12] ndërsa Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, në një postim në Facebook, ai thotë se ekipi i ri përfaqësues i Kosovës në futbollit do të luajë ndeshjet kualifikuese të botërorit të Rusisë 2018 në Stadiumi Loro Boriçi.[13]

Stadiumet të cilat i kanë pritur ndeshjet e futbollit ndërkombëtar të Kosovës:

Numëri i
ndeshjeve
Stadiumi Qyteti Ndeshja e parë Ndeshja e fundit
17 Stadiumi Fadil Vokrri Prishtinë 8 nëntor 1967 18 nëntor 2020
5 Stadiumi Loro Boriçi Shkodër 6 tetor 2016 6 tetor 2017
3 Stadiumi Olimpik Adem Jashari Mitrovicë 5 mars 2014 13 nëntor 2017

Më poshtë janë dy listat e 11 lojtarëve me më së shumti gola dhe paraqitje me Kosovën.

Top golashënuesit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 24 gusht 2019[15]
Renditja Pozicioni Emri Karriera Ndeshje Gola
1 MF Arbër Zeneli 2016– 18 7
2 FW Vedat Muriqi 2016– 20 5
3 DF Amir Rrahmani 2014– 24 4
MF Milot Rashica 2016– 24 4
FW Elba Rashani 2015– 7 4
4 MF Benjamin Kololli 2016– 12 3
FW Albert Bunjaku 2014–2016 6 3
5 MF Bersant Celina 2014– 15 2
FW Atdhe Nuhiu 2017– 14 2
MF Edon Zhegrova 2018– 12 2
FW Shpëtim Hasani 2005–2015 7 2
 • Lojtarët në trashë janë ende aktive në nivel ndërkombëtar.

Fanellat e Kosovës kanë qenë kryesisht të kuqe dhe të zezë para shpalljes së pavarësisë në vitin 2008 me disa ndryshime gjatë viteve. Pas pavarësisë fanellat janë kryesisht blu dhe të verdhë. Me 5 tetor 2016, FFK nënshkroi me kompaninë nga Spanja, Kelme. Ndërsa me 16 tetor 2018 FFK nënshkroi me kompaninë 14 Fourteen nga Zvicra.[16]

Prodhuesit e fanellave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Emri i prodhuesit Koha
Gjermania Adidas 1993–2013
Italia Legea 2013–2014
Anglia Umbro 2015
Gjermania Puma 2016
Spanja Kelme 2016–2018
Zvicra 14 Fourteen 2018–2024

Historia menagjeriale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një listë kronologjike e menaxherëve që kanë udhëhequr Kosovën që nga viti 1993.

Trajneri Prej Deri Rekordi
N F B H Fitore %
Flamuri Ajet Shosholli 1993 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Bylbyl Sokoli 2002 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0&-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000,00
Flamuri Muharrem Sahiti 2005 2006 &0000000000000003.0000003 &0000000000000002.0000002 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000001.0000001 &0000000000000066.67000066,67
Flamuri Edmond Rugova 2006 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 !
FlamuriFlamuri Kujtim Shala 2006 2008 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
FlamuriFlamuri Albert Bunjaki 2009 2017 &0000000000000014.00000014 &0000000000000003.0000003 &0000000000000003.0000003 &0000000000000008.0000008 &0000000000000021.43000021,43
Flamuri Muharrem Sahiti (ad interim) 2017 &0000000000000001.0000001 &0000000000000001.0000001 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.0000000 &0000000000000100.000000100,000
Flamuri Bernard Challandes 2018 2021 &0000000000000040.00000040 &0000000000000017.00000017 &0000000000000008.0000008 &0000000000000015.00000015 &0000000000000042.50000042,50

Rekordet kokë-për-kokë kundër shteteve tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 31 Maj 2018
Albert Bunjaku scored Kosovo's first goal in a FIFA recognised match and the first goal for Kosovo in an official match.
Kundërshtari Luajtur F B H GP GK DG Ref
Flamuri Arabia Saudite 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Flamuri Finlanda 2 0 1 1 1 2 -1 H2H results
Flamuri Guinea Ekuatoriale 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Haiti 1 0 1 0 0 0 +0 H2H results
Flamuri Islanda 2 0 0 2 1 3 −2 H2H results
Flamuri Ishujt Faroe 1 1 0 0 2 0 +2 H2H results
Flamuri Kroacia 2 0 0 2 0 7 −7 H2H results
Flamuri Monako 1 1 0 0 7 1 +6 H2H results
Flamuri Omani 1 1 0 0 1 0 +1 H2H results
Qiproja Veriore 1 0 0 1 0 1 −1 H2H results
H2H results
Samët 1 1 0 0 4 1 +3 H2H results
Flamuri Senegali 1 0 0 1 1 3 −2 H2H results
Flamuri Shqipëria 5 1 1 3 5 9 −1 [17][18][19]
Flamuri Turqia 3 0 0 3 2 12 −10 [20][21][22]
Flamuri Ukraina 2 0 0 2 0 5 −5 H2H results
Letonia Letonia 1 1 0 0 4 3 +1
Madagaskari Madagaskari 1 1 0 2 1 0 +1
Burkina Faso Burkina Faso 1 1 0 2 2 0 +2
18 Shtete 28 10 3 16 33 44 −11
 1. ^ UEFA uses 'KOS' instead."Football Federation of Kosovo (KOS)" (në anglisht). Union of European Football Associations. Marrë më 14 mars 2021.
 2. ^ "The FIFA/Coca-Cola World Ranking". FIFA (në anglisht). 20 korrik 2023. Marrë më 20 korrik 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ a b "The FIFA/Coca-Cola World Ranking - Associations - Kosovo - Men's" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2021. Marrë më 21 tetor 2021.
 4. ^ http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3589564/Kosovo-Gibraltar-join-FIFA-2018-World-Cup-qualifying.html
 5. ^ http://www.kohajone.com/index.php/opinione-dhe-komente/uefa-platini-kosova-do-te-pranohet-brenda-nje-viti[lidhje e vdekur]
 6. ^ https://www.theguardian.com/football/2015/sep/15/kosovo-uefa-membership-2018-world-cup
 7. ^ https://www.theguardian.com/football/2016/may/03/kosovo-accepted-uefa-member-vote-congress
 8. ^ http://www.telegrafi.com/zyrtare-kosova-pranohet-ne-fifa-jemi-te-barabarte-te-gjitha-vendet-e-botes/?utm_source=Facebook+MP&utm_medium=wepost&utm_campaign=FB+Maqedoni+Page
 9. ^ "Bernard Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit" [Challandes publish the list of footballers for two June matches]. Football Federation of Kosovo. 22 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 10 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Besart Berisha flet për Telegrafin, tregon arsyet e largimit nga Kosova dhe injorimin që ia bëri Bunjaku". Telegrafi. 12 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Këto janë 11 stadiumet e Superligës dhe asnjëri nuk i plotëson kushtet (Foto)". telegrafi.com. Marrë më 1 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ ""Loro Boriçi", shtëpia e përkohshme e Kosovës". RTK. Marrë më 28 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ ""Loro Boriçi" i rilindur gati për kolaudim (Foto)". Edi Rama. Marrë më 11 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Kosovo international footballers of all-time". eu-football.info. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Kosovo national football team goalscorers of all-time". eu-football.info. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "FFK-ja promovoi logon e re dhe sponsorin e ri teknik". Federata e Futbollit e Kosovës. 16 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2019. Marrë më 24 gusht 2019.
 17. ^ "International Matches 1993 – Europe, January–March". RSSSF. Marrë më 2016-06-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Koha shtesë ia siguroi fitoren Shqipërisë". 17 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Miqësorja vëllazërore në barazim 2-2, Prishtina e tëra në festë". TeleSport. 13 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2018. Marrë më 22 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Kosovo (1–6) Turkey". eu-football.info. 21 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Turkey (3–0) Kosovo". eu-football.info. 12 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Kosovo (1–4) Turkey". eu-football.info. 11 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]