Shpëtim Hasani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpëtim Hasani
Të dhënat vetjake
Emri i plotëShpëtim Hasani
Datëlindja10 gusht 1982
VendlindjaGjilan, Kosovë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Degerfors IF
Numri19
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2004Bursaspor0(0)
2004KF Drita (huazim)1(0)
2004–2005Sakaryaspor1(0)
2005–2006Kalmar FF12(1)
2005Degerfors IF (huazim)10(5)
2006–2008Degerfors IF60(13)
2009IK Sirius28(10)
2010–2012IFK Norrköping75(25)
2012–2014Örebro SK50(21)
2014–2015Górnik Łęczna31(5)
2015–2016GIF Sundsvall24(2)
2016–Degerfors IF7(2)
Karriera ndërkombëtare
2014–Kosova6(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Shpëtim Hasani (lindi më 10 gusht 1982) është futbollist kosovarë[1] i cili luan për skuadrën suedeze Degerfors IF.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më parë ka luajtur në shumë klube suedeze dhe poashtu luan për kombëtaren kosovare që nga viti 2014. Shpëtimi ka luajtur për dy skuadra turke Bursaspor dhe Sakaryaspor para se të vijë në Suedi dhe nënshkroi kontratë tre vjeçar për klubin suedezë Kalmar FF dhe në vjeshtë të njëjtës vit, ai shkoi si huazim për të luajtur në skuadrën Degerfors IF. Në sezonin 2006, ai luajti për Kalmar FF, por në verë u shit për skuadrën Degerfors IF.

Në sezonin 2009, Shpëtimi luajti për skuadrën IK Sirius Fotboll. Më 24 nëntor 2009 u bë zyrtare që Shpëtimi do të luajë në skuadrën IFK Norrköping për tre vite. Pas 75 ndeshjeve dhe 25 golave që bëri Shpëtimi në skuadrën IFK Norrköping, ai shkoi për të luajtur në skuadrën Örebro SK. Pas qëndrimit të përkohshme në Örebro, Shpëtimi shkoi në Poloni dhe luajti në skuadrën polake Gornik Leczna për një sezon.

Më 11 gusht 2016, Shpëtimi nënshkroi kontratë që do të zgjas deri në sezonin 2017 për skuadrën Degerfors IF.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.ffk-kosova.com/federata/?p=10402
  2. ^ "KLART: Shpëtim Hasani till Örebro SK på en gång". Fotbolltransfers. Marrë më 10 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)