Armend Dallku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Armend Dallku
Armend Dallku.jpeg
Të dhënat personale
Emri i plotëArmend Dallku
Data e lindjes (1983-06-16) 16 Qershor 1983 (37 vjeç)
Vendi i lindjesPrishtina, Kosova
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniQëndër-Mbrojtës / Mbrojtës i Dhjathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualVorskla Poltava
Numri4
Karriera në rini
1997–2002Kosova Vushtrri
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003Prishtina0(0)
2003Tidaholms GIF0(0)
2004–2005Elbasani23(0)
2005–Vorskla Poltava220(4)
Ekipi kombëtar
1998–2001Serbia dhe Mali i Zi U1932(0)
2001–2005Serbia dhe Mali i Zi19(0)
2005–Shqipëria59(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 29 Shtator 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 29 Shtator 2013

Armend Dallku (i lindur më 16 Qershor, 1983, në Vushtrri, Kosovë) është futbollist kosovar. Ai luan në mbrojtje për FC Vorskla Poltava në premier ligën e Ukrainës dhe kombëtaren shqiptare të futbollit .Para se të transferohej në Poltava, Armend Dallku ishte pjestar i KF Kosova Vushtrri dhe KF Prishtina në Kosovë e më pas i KS Elbasani në Shqipëri.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]