Ahmed Januzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ahmed Januzi
Ahmed Yanuzi.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes (1988-07-08) 8 Korrik 1988 (33 vjeç)
Vendi i lindjesVushtrri, Kosovë
Gjatësia1,84 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualPrishtina
Numri27
Karriera në rini
0–2006Kosova Ferizaj
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2007Besa30(7)
2007–2015Vorskla Poltava169(28)
2016–2018Prishtina18(11)
2018–2019Llapi3(3)
2019—Prishtina0(0)
Ekipi kombëtar
2009–2010Shqipëria U217(1)
2010–2013Shqipëria8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 June 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 23 December 2015

Ahmed Januzi (i lindur më 8 korrik 1988) është një futbollist shqiptar profesionist që luan si sulmues aktualisht është lojtar i lirë. Ai më parë përfaqësoi ekipin kombëtar të Shqipërisë, duke mbledhur 8 paraqitje.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahmed Januzi ka lindur në Vushtrri për prindërit e shqiptarëve të Kosovës. Duke u rritur në Vushtrri, Januzi u bashkua me klubin e qytetit, KF Kosova Vushtrri. Në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç, Januzi u bashkua me klubin shqiptar të Superligës, Besa Kavajë si një i moshuar.

Besa Kavajë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Januzi luajti vetëm për një gjysmë sezoni në Shqipëri. Ai bëri tridhjetë paraqitje dhe shënoi shtatë herë. Gjatë pushimit dimëror, Januzi u transferua në Vorskla Poltava në shkurt të vitit 2007.

Vorskla Poltava[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Januzi bëri debutimin e tij më 7 mars 2007, kundër FC Shakhtar Donetsk në Donbass Arena. Ai erdhi në stol në minutën e 59 dhe shënoi në minutën e 90-të. Në atë sezon, Januzi bëri nëntë ndeshje në ligë, duke filluar në vetëm dy nga ndeshjet. Vorskla përfundoi trembëdhjetë atë sezon.[1]

Në sezonin 2007-08, Januzi bëri njëzet e tre paraqitje në ligë, duke filluar në vetëm dy ndeshje. Ai shënoi golin e tij të dytë për Vorskla kundër Karpaty Lviv larg asaj sezone dhe prodhoi tre asistime. Vorskla përfundoi i teti atë sezon.

Në sezonin 2008-09, Januzi luajti një rol më ndikues në skuadër. Ai filloi në gjashtë ndeshje dhe u shfaq në njëzet. Januzi shënoi golin e parë të turneut më 18 korrik 2008 në minutën e 72 të një ndeshjeje të largët kundër FC Kharkiv dhe gjithashtu shënoi kundër Metalurg Donetskut atë sezon. Januzi gjithashtu prodhoi tre asistime. Januzi ndihmoi Vorskla të arrinte në finalet e Kupës së Ukrainës, të cilën Vorskla fitoi 1: 0 kundër Shakhtar Donetsk. Ai ndihmoi Vorskla të arrijë i pesti në tabelë, gjë që i siguroi atyre një vend në raundin e Play-off në UEFA Europa League për sezonin 2009-10.

Në sezonin 2009-10, Januzi filloi në tetë ndeshje dhe u shfaq në njëzet e katër ndeshje. Ai shënoi dy herë këtë sezon kundër Metalurg Donetskut si në shtëpi ashtu dhe larg. Januzi gjithashtu bëri dy asistime.

Në sezonin 2010-11, Januzi ishte më shumë një motor i rregullt për Vorskla. Ai filloi në trembëdhjetë ndeshje dhe u shfaq në njëzet e një ndeshje. Ai shënoi tetë gola dhe dy asistime atë sezon. Januzi ishte një anëtar i rëndësishëm i skuadrës që nga fundi i sezonit, Vorskla dhe Tavriya Simferopol ishin të barabartë në vendin e gjashtë dhe të shtatë në tryezë. Januzi shënoi kundër Shakhtar Donetsk dhe kundër Karpaty Lviv në dy ndeshjet finale, gjë që rezultoi që të dyja skuadrat kishin pikë të barabarta, por Vorskla ishte i gjashti për shkak të diferencës së golave. Ata siguruan një vend të dytë kualifikues në UEFA Europa League.

Në sezonin 2011-12, Januzi deri më tani ka filluar në njëmbëdhjetë ndeshje dhe u shfaq në tetëmbëdhjetë. Ai aktualisht ka shënuar pesë gola dhe ka ndihmuar një.

Januzi ka ndihmuar Vorskla të arrijë në raundin e kualifikimit përfundimtar të UEFA Europa League me rezultatin e tretë kundër Glentoran F.C shtëpi dhe larg.[2][3] Në raundin e kualifikimit përfundimtar, Januzi shënoi kundër FC Dinamo Bucureşti, duke rezultuar në Vorskla duke arritur fazën grupore të UEFA Europa League për herë të parë. Në fazën e grupit, Januzi nuk ka shënuar por ka arritur një ndihmë kundër Hannover 96.[4]

Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 qershor 2016, Januzi u kthye në Kosovë duke plotësuar një transferim në Prishtinë, duke nënshkruar një kontratë njëvjeçare, duke marrë numrin e lirë të skuadrës 27. Ai u paraqit në të njëjtën ditë së bashku me lojtarë të tillë si Armend Dallku dhe Debatik Curri, ish shokët e tij ndërkombëtarë. Gjatë sezonit 2016-17, ai bëri 18 paraqitje në ligë dhe shënoi 2 gola, pasi Prishtina përfundoi në vendin e dytë, duke siguruar një raund të parë kualifikues të Europa League.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të rinjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Januzi ishte pjesë e skuadrës nën 21-vjeçar së Shqipërisë në kampionatin evropian të UEFA-s nën 21-vjeçar 2011. Ai ishte sulmuesi kryesor, duke mbledhur 6 ndeshje dhe duke shënuar një gol. Ai bëri debutimin e tij nën-21 më 28 mars 2008 në ndeshjen e parë kundër Skoci, i cili përfundoi në një humbje 0-1 në shtëpi. Goli i tij i parë nën 21 u shfaq në paraqitjen e tij të 5-të për ekipin në humbjen 4-2 të Bjellorusisë. Shqipëria përfundoi grupin A në vendin e 4 të lidhur me pikat me Azerbajxhanin.

Seniorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Januzi bëri debutimin e tij të lartë ndërkombëtar më 17 nëntor 2010 gjatë barazimit shtëpiak pa gola kundër Maqedonisë duke u paraqitur si zëvendësues në gjysmën e dytë. Një vit më vonë, Januzi mori thirrjen e tij të dytë nga trajneri Josip Kuže për ndeshjet e fundit kualifikuese të UEFA kundër Francës dhe Rumanisë më 7 dhe 11 tetor 2011. Ai luajti në të dy ndeshjet si zëvendësues dhe mblodhi 60 minuta, duke e bërë debutimin e tij konkurues në proces

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ukrainian Premier League 2007–08 statistics" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 maj 2008. Marrë më 4 shkurt 2018.
  2. ^ "Glentoran vs Vorskla" (në anglisht). Uefa. 14 korrik 2011. Marrë më 4 mars 2012.
  3. ^ "Vorskla vs Glentoran" (në anglisht). Uefa. Marrë më 4 mars 2012.
  4. ^ "Hannover return to winning ways against Vorskla" (në anglisht). Uefa. 15 dhjetor 2011. Marrë më 4 mars 2012.