Atdhe Nuhiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Atdhe Nuhiu

Nuhiu me Rapid Wien në vitin 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAtdhe Nuhiu[1]
Datëlindja (1989-07-29) 29 korrik 1989 (34 vjeç)[2]
VendlindjaPrishtinë, Kosovë
Gjatësia1.98 m (6 ft 6 in)[3]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SC Rheindorf Altach
Numri9
Karriera me të rinjtë
1999–2005Wels
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2008Wels51(17)
2008–2010Austria Kärnten20(2)
2009–2010Ried (huazim)27(6)
2010–2013Rapid Wien59(13)
2012–2013Eskişehirspor (huazim)28(2)
2013–2020Sheffield Wednesday242(40)
2020–2021APOEL23(0)
2021–Rheindorf Altach30(5)
Karriera ndërkombëtare
2007Austria U191(3)
2008Austria U202(3)
2008–2010Austria U2113(7)
2017–2021Kosova19(3)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Atdhe Nuhiu lindi më 29 korrik, 1989Prishtinë, Kosovë. Familja e tij është me origjinë nga Presheva, është futbollist shqiptar me shtetesi austriake.

Atdhe Nuhiu është një sulmues i ekipit të futbollit "SK Austria Karnten" në Ligën e parë austriake. E nisi karrierën e tij te "Rapid Wien" dhe pas një kohe të shkurtër u ble nga "FC Wels" në Ligën e tretë austriake. Në këtë ekip ka lujatur për një kohë të gjatë por vetëm në sezonin 2007/2008 u bë titullar në formacionin bazë. Në këtë sezon ai luajti 30 ndeshje dhe shënoi 11 gola.

Atdhe Nuhiu prej vitit 2017 do të jet lojtar i Kombëtares së Kosovës pasi që ai i tha po kosovës. Ai ishte pjes e Kombëtares Austriake U21

Mbas këtij sezoni me "FC Wels" ai kaloi te "SK Austria Karten". Goli i tij i parë në Ligën e parë u shënua në 25 korrik 2008, ditën kur ai luajti për herë të parë si titullar.

Ai është pjesë e ekipit kombëtar austriak U-21.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "EFL Released and Retained List 2017-18" (PDF) (në anglisht). English Football League. fq. 37. Marrë më 18 korrik 2018.
  2. ^ "Atdhe Nuhiu". 11v11.com (në anglisht). AFS Enterprises. Marrë më 16 korrik 2018.
  3. ^ "ATDHE NUHIU". swfc.co.uk (në anglisht). Sheffield Wednesday. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2017. Marrë më 16 prill 2018.